Slovenský prezident Kiska vyznamenal Kubišovou a Pitharta Řádem bílého dvojkříže

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2018 20:33
Nejvyšší slovenské ocenění určené pro cizince získalo z rukou prezidenta Andreje Kisky pětadvacet osobností.
Petr Pithart.
Petr Pithart. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí vyznamenal Řádem bílého dvojkříže známé české osobnosti - zpěvačku Martu Kubišovou a expremiéra Petra Pitharta. Řád obdrželi také operní pěvkyně původem ze Slovenska Gabriela Beňačková a kameraman narozený na Pardubicku Vladimír Ješina.

Kiska tak učinil u příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky a zániku někdejšího Československa a dříve než obvykle.

Podle listu Pravda počet 25 vyznamenaných je vyšší než v minulosti: loni jich bylo 20, zatímco v roce 2015 pouze deset.

"Dvacet pět vyznamenaných je symbolem 25. výročí založení republiky. Není pochyb, že všechny vybrané osobnosti splňují vysoké nároky na prezidentské uznání," citoval deník politologa Michala Horského.

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy o rozvoj demokracie či v oblasti kultury obdržela mimo jiné herečka Zuzana Kronerová a politik z období po pádu komunistického režimu žijící v Česku Fedor Gál.

Mezi dalšími, kdo dostali toto ocenění, je slovenský novinář a publicista českého původu Martin Šimečka a slovenský hudební skladatel Peter Breiner působící v USA.

Pribinův kříž, jenž je propůjčován slovenským občanům, kteří se významně zasloužili o hospodářský, sociální nebo kulturní rozvoj Slovenské republiky, dostali mimo jiné spisovatel a dramatik Rudolf Sloboda a herec Jozef Kroner, oba in memoriam, a také například zpěvačka Marika Gombitová.

 

Právě se děje

teď

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy