Babiš telefonoval s Ficem. Ukázali jsme světu nevídaný příklad, hodnotili rozdělení federace

ČTK ČTK
1. 1. 2018 11:55
Premiér Andrej Babiš v novoročním telefonátu se svým slovenským protějškem Robertem Ficem připomněl, že jeho první zahraniční cesta je tradičně naplánována do Bratislavy.
Robert Fico a Andrej Babiš.
Robert Fico a Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Robert Fico v pondělí telefonicky mluvili u příležitosti 25. výročí rozdělení Československa. Shodli se, že obě země spojují nadstandardní vztahy. Je podle nich důležité, aby oba státy spolupracovaly v rámci regionálních uskupení i na půdě mezinárodních institucí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí české vlády Barbora Peterová.

Premiéři podle Peterové diskutovali zejména o vztahu obou zemí a významných výročích, které si letos Česká republika s Slovensko připomínají.

"Shodli se na tom, že obě země stále spojují nadstandardní vztahy na všech úrovních," uvedla. Shodli se také na potřebě spolupráce v regionálních i mezinárodních uskupení.

"Telefonát se slovenským předsedou vlády byl přátelský a velmi otevřený," uvedl Babiš. Připomněl, že 5. ledna zavítá do Bratislavy, kde se s Ficem setká. "Je dobrou tradicí, že nový český premiér jezdí na svou první zahraniční cestu na Slovensko," poznamenal.

Fico na svém facebookovém profilu napsal, že Babišovi poděkoval za 25 roků "nádherného sousedského soužití". "Naše země ukázaly 1. ledna 1993 celému světu nevídaný příklad klidného rozdělení federální republiky a vzniku dvou samostatných států," dodal.

Česká republika a Slovenská republika vznikly před 25 lety. Ukončily tak existenci společného státu Československa. Ten vznikl 28. října 1918, letos si tak obě země zároveň připomenou 100 let od jeho založení.

 

Právě se děje

Další zprávy