Slovensko obstálo jako svobodná společnost i přes politické hádky, řekl v novoročním projevu Kiska

ČTK ČTK
1. 1. 2018 16:57
Prezident Andrej Kiska v novoročním projevu řekl, Slováci mohou být hrdí na vývoj samostatné Slovenské republiky za 25 let od rozdělení Československa.
Andrej Kiska
Andrej Kiska | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska v novoročním projevu vyzdvihl 25 let vývoje samostatné Slovenské republiky, na který mohou být její občané "právem hrdí". Slovensko podle něj jako svobodná společnost obstálo, a to navzdory "bezvýznamným a malicherným hádkám" v politice, které "prohlubují nedůvěru ke státu a k politikům, kteří ho spravují".

Slovensko podle Kisky nikdy nemělo tak široký prostor a tolik prostředků, aby mohlo razantně řešit svoje největší problémy.

"Počet lidí bez práce je rekordně nízký, hospodářství země slušně roste. Ale zároveň platí, že většinou chybí politická odvaha, chybí upřímné úsilí a chybí i to nejdůležitější: výsledky," upozornil prezident. "V tomto ohledu byl rok 2017 pro Slovensko spíše nepříjemným rokem pravdy," dodal.

Prezident tak podle slovenských médií nepřímo kritizoval vládu premiéra Roberta Fica, když vyjádřil názor, že politiku, která by byla užitečná a věcná, většinou nahrazují zbytečné konflikty, prohlubující krátkozrakým a bezohledným způsobem nedůvěru občanů v politiky.

Kiska nicméně vyzdvihl, aniž by kohokoli jmenoval, že v listopadových volbách neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje krajně pravicový politik Marian Kotleba. "Téměř na hlavu jsme porazili extremisty tou nejsilnější zbraní, jakou máme - demokratickými volbami," zdůraznil.

U příležitosti 25. výročí slovenské samostatnosti a zániku někdejšího Československa Kiska také řekl, že na začátku byla země "lidsky vyčerpaným, ekonomicky zničeným a nevlídný skanzenem", zatímco dnes jde o otevřený, moderní a životaschopný stát.

 

Právě se děje

Další zprávy