Historický okamžik. Kimova sestra poprvé veřejně promluvila, lidem tekly slzy

pru pru
11. 8. 2022 16:48
Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, která patří mezi jeho nejvlivnější spolupracovníky, poprvé v historii promluvila do tamních médií. Když ve svém projevu zmínila, jak se její bratr potýkal s příznaky horečky při údajném prodělání covidu-19, někteří z diváků propukli v intenzivní pláč. Historický projev Kimovy sestry může podle odborníků poukazovat na její rostoucí vliv ve vedení KLDR.
Sestřih historicky prvního projevu sestry severokorejského vůdce Kim Čong-una v tamních médiích | Video: Associated Press

Ačkoliv v minulosti doprovázela Kim Jo-čong svého bratra na mnohých zahraničních cestách s významnými politiky, kde opakovaně veřejně hovořila, severokorejská média tuto středu odvysílala její celý projev poprvé v historii. Jo-čong promluvila po boku Kima na shromáždění, při kterém ohlásili vítězství v boji proti koronaviru a nařídili zrušení nepřísnějších protiepidemických opatření.

Kimova sestra ve svém projevu podle státní agentury KCNA vůbec poprvé naznačila, že její bratr prodělal covid-19. "I když byl vážně nemocný s vysokou horečkou, nemohl si ani na chvíli lehnout, jelikož myslel na lidi, o které se musí starat až do konce protiepidemické války," uvedla na jednání. Jak ukazují záběry ze severokorejské televize, po jejích slovech se mnozí z diváků v zaplněném sále rozplakali.

Ve svém projevu také kritizovala novou vládu jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola a obvinila Jižní Koreu z rozšíření nákazy covidu-19 v KLDR a pohrozila jim "smrtící odvetou". "Konečně jsme vymýtili virus, který šířili jihokorejští šmejdi. Musíme proti nim tvrdě bojovat," uvedla na adresu sousední země.

Historicky první projev Kimovy sestry před domácím publikem může poukazovat na její rostoucí moc v rámci nejužšího vedení autoritářské KLDR a ještě umocňovat severokorejskou hrozbu směrem k sousední Jižní Koreji, podotýká agentura Associated Press.

V posledních letech se o ní opakovaně hovořilo jako o možné nástupkyni současného vůdce. Ačkoliv někteří experti pochybují, že by v čele autoritářské země, kterou řídí mocná elita mužů, mohla spočinout žena, jiní ji kvůli její minulosti považují za Kimovu přirozenou nástupkyni. 

Do úzkého vedení KLDR se čtyřiatřicetiletá Jo-čong dostala již jako velmi mladá. V roce 2008 působila jako asistentka svého otce Kim Čong-ila, tehdejšího severokorejského vůdce. Po jeho smrti v roce 2011 stála po boku svého bratra, se kterým navštěvovala nejvýznamnější zahraniční jednání jako například setkání s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Pokud by jednou do čela KLDR nastoupila, k uvolnění poměrů by podle expertů nedošlo - spíše naopak. Z omezených informací o jejích postojích lze usuzovat, že by držela nad zemí s 25 miliony obyvateli stejně pevnou ruku. "Je docela dobře možné, že by se pak ukázala ještě jako víc tyranská než její bratr, otec nebo dědeček," uvedl pro zpravodajský kanál VICE News odborník na KLDR Sung-Yoon Lee.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy