Pchjongjang/Praha – Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zbavil čtvrtého náčelníka generálního štábu během čtyř let.
Tentokrát se podle jihokorejské rozvědky nejednalo o prosté odvolání. Vicemaršála Hon Jong-čola Kim nechal popravit na vojenské základně, vzdálené dvacet kilometrů od metropole Pchjongjangu.
Spekuluje se o tom, že šestašedesátiletý Hon usnul na vojenské přehlídce. Podle zdrojů agentury Reuters je bližší pravdě verze, že nevydával podřízeným rozkazy, které vyžadoval Kim Čong-un.
Máme-li věřit jihokorejské rozvědce (ať už věříme, či ne, mnoho jiných zdrojů o dění v izolované KLDR nemáme), popravil Kim Čong-un po nástupu k moci na konci roku 2011 už desítky lidí z nejvyššího vedení země.
Popravy představitelů režimu v KLDR od nástupu Kim Čong-una
2012 - 17 popravených
2013 - 10 popravených
2014 - 41 popravených
2015 - 15 popravených
(Zdroj: Jihokorejská rozvědka)
V roce 2012 to bylo sedmnáct lidí, o rok později deset, loni rekordně jedenačtyřicet a letos zatím patnáct.
Znamená to, že třicátník na čele nejtvrdší diktatury na světě si není jist svojí pozicí? Bojí se převratu a spiknutí?
Příčinu ke spekulacím nedávají jen popravy a čistky, ale také na poslední chvíli zrušená cesta Kim Čong-una do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov k tomu řekl, že zrušení souvisí "s vnitropolitickými záležitostmi Severní Koreje".
Proti teoriím o možném převratu hovoří fakt, že podobné spekulace se objevily už loni, když se Kim Čong-un několik měsíců neukázal na veřejnosti. Ani v televizi. Ukázalo se ale, že měl zdravotní problémy, způsobené nadváhou, a zotavoval se po operaci provedené evropskými specialisty.
Televize CNN tento týden odvysílala rozhovor s mužem, který uprchl ze severu na jih, přitom údajně byl členem širší vládnoucí elity. S ohledem na bezpečnost rodiny si nepřál být identifikován.
Vypověděl, že i nejbližší okolí Kim Čong-una je šokováno jeho brutalitou a bezohledností, s jakou likviduje lidi.
Předpovídá také, že do tří let Kim Čong-un skončí, pokud bude takto pokračovat. Informace je ale třeba brát s rezervou: tvrzení severokorejských uprchlíků někdy bývají zpochybňována s tím, že hlavně chtějí takzvaně zvýšit svoji cenu v Jižní Koreji.
Znalci režimu se neshodují v tom, zda čistky a popravy svědčí o nejistotě a slabosti Kima, či naopak o tom, že má situaci pevně v rukou.
"Na vyšší i střední úrovni vedení KLDR jsou známky toho, že Kim Čong-un není respektován. Nemyslím, že mu bezprostředně hrozí nebezpečí, ale budou-li čistky pokračovat, budeme muset promýšlet různé scénáře," říká Michael Madden z amerického výzkumného centra o Severní Koreji 38 North (nazvaného podle 38. rovnoběžky, která je hranicí obou Korejí).
Andrei Lankov z univerzity v Soulu řekl agentuře Reuters, že popravy nemusejí znamenat nestabilitu a nejistotu.
"Je to podobné jako v Sovětském svazu za Stalina. Kim Čong-un možná není v armádě příliš populární, ale chce ukázat, že on je šéf a on rozhoduje."
Mezi popravenými představiteli režimu je například Kimův strýc Čang Sen-tek, zastřelený na konci roku 2013.
Letos v lednu popravčí četa podle jihokorejské rozvědky ukončila život člena Státní plánovací komise či náměstka ministra, který zpochybnil Kimovo rozhodnutí týkající se lesního zemědělství.
Zastřelen byl také generál Pjon Jin-son. Údajně se zastal svých podřízených, kteří udržovali nepovolené kontakty s Čínou.
Armáda je základem severokorejského režimu a na její provoz padá podle neoficiálních odhadů až třetina státního rozpočtu KLDR. V aktivní službě je 1,18 milionu vojáků a zbrojní průmysl má před ostatními odvětvími prioritu.