Kim řekl, že se chce brzy sejít s Trumpem na dalším summitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2018 15:55
Podle jihokorejského prezidenta Kim Čong-un také ujistil, že chce dokončit denuklearizaci poloostrova.
Minulá schůzka Kim Čong-una a Donalda Trumpa.
Minulá schůzka Kim Čong-una a Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po návratu z návštěvy v KLDR to řekl jihokorejský prezident Mun Če-in, který v Pchjongjangu s Kimem jednal.

Jihokorejský prezident také na schůzce s šéfem Bílého domu příští týden předá Trumpovi od Kima dopis týkající se odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Zástupci Bílého domu ani amerického ministerstva zahraničí na žádost o vyjádření zatím nereagovali, uvedla agentura Reuters.

"Kim Čong-un vyslovil přání rychle dokončit denuklearizaci a chce se setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem urychlit tento proces," prohlásil Mun po návratu z třídenní cesty do KLDR.

Severokorejský vůdce rovněž podle Muna vyjádřil naději, že do KLDR brzy přijede americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Kim Čong-un, který další summit s Trumpem navrhl už před časem, řekl, že Severní Korea je ochotná "trvale rozebrat" v přítomnosti zahraničních expertů klíčová raketová zařízení, stejně jako jaderné zařízení v Jongbjonu, pokud Spojené státy přijmou odpovídající kroky.

Společné prohlášení ze summitu Muna a Kima obsahuje severokorejský závazek k "ověřitelnému, nezvratnému odstranění" jaderných programů. A ukončení války by mělo být prvním americkým recipročním krokem, dodal Mun. "Vůdce Kim vyjádřil přání rychle dokončit denuklearizaci a soustředit se na ekonomický rozvoj," řekl Mun na tiskové konferenci v Soulu krátce po návratu z Pchjongjangu.

Severní a Jižní Korea spolu svedly válku v letech 1950-1953. Konflikt, v němž na jedné straně stála Severní Korea neformálně podporovaná Čínou a Sovětským svazem a proti ní Jižní Korea s oficiální podporou sil OSN vedených USA, skončil jen příměřím a ne podpisem mírové dohody. To znamená, že mezi Severní a Jižní Koreou technicky stále přetrvává válečný stav.

Spojené státy a Jižní Korea se obávají, že formální ukončení války může vést Čínu a Rusko, stejně jako KLDR, k žádostem o rozpuštění Velitelství OSN (UNC), které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově.

Soul má v úmyslu společně se Spojenými státy oznámit konec války během letošního roku; tento krok hodlá Mun projednat příští týden během setkání s Trumpem v New Yorku. Jihokorejský prezident uvedl, že deklarace o ukončení války by neměla nijak ovlivnit přítomnost amerických vojáků a UNC v Jižní Koreji. Tento názor podle jeho slov Kim Čong-un sdílí.

Kim Čong-un a Donald Trump spolu poprvé jednali v červnu v Singapuru, kdy Kim slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Trump mu výměnou za to nabídl bezpečnostní záruky a rušení sankcí.

Od té doby ale diplomatická aktivita ochabla. Koncem srpna Trump dokonce s poukazem na nedostatečný pokrok v procesu jaderného odzbrojení KLDR zrušil plánovanou cestu šéfa diplomacie Pompea do Severní Koreje. Tento týden Pompeo uvedl, že se se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem chce setkat příští týden v New Yorku na okraj schůze Valného shromáždění OSN.

Video: KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident

KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy