reklama
 
 

Kim je ochotný pustit inspektory do hlavního jaderného zařízení, napsal to Trumpovi

Aktualizováno 27. 11. 2018 20:04
Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil ochotu dovolit inspektorům vstup do hlavního jaderného komplexu země v Jongbjonu. Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap, která se odvolává na nejmenovaného vysokého diplomata citujícího zprávu zaslanou americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Kim Čong-un již dříve vyjádřil ochotu trvale uzavřít jaderné zařízení v Jongbjonu, pokud Spojené státy učiní "odpovídající" opatření. O jeho zjevné nabídce umožnit i kontrolu ale nebylo informováno, napsala agentura Jonhap.

Pokud je to pravda, pak by Kimova nabídka znamenala významný vstřícný krok Pchjongjangu vůči požadavku USA na plnou a ověřitelnou denuklearizaci Severní Koreje. Na tomto požadavku Washington lpí od historické vrcholné schůzky Trumpa s Kimem, která se v červnu konala v Singapuru.

"Pochopil jsem, že předseda Kim (Čong-un) řekl (jihokorejskému) prezidentovi Munovi při jejich zářijovém summitu, že pokud USA učiní odpovídající kroky, bude nejen ochoten uzavřít jaderné zařízení v Jongbjonu, nýbrž umožnit i jeho prověření," citoval Jonhap zdroj seznámený s jednáním Severní Koreje a Spojených států.

autor: ČTK | 27. 11. 2018 19:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama