Soul - Udržet tajemství začíná být problém i v pravděpodobně neizolovanější zemi na světě.
Severní Korejci totiž čím dál častěji vynášejí informace prostřednictvím čínských mobilních telefonů.
Podle listu The New York Times informace vynáší Severokorejci, kterým úřady dovolily vycestovat do Číny. Tam je oslovili západní aktivisté a vybavili mobily.
V případě odhalení sice informátorům hrozí věznění a smrt, i tak se ale najde poměrně dost odvážlivců, kteří o životě v KLDR informují.
Zprávy jsou pak publikovány na webu, který se tak společně s mobilním telefonem stává hlavním komunikačním kanálem také v případě řadových obyvatel severní části Korejského poloostrova.
Chybí mobilní operátor
Jejich prostřednictvím se například celý svět dozvěděl o drastické měnové reformě, která na konci minulého roku ožebračila desítky tisíc lidí a zapříčinila další hladomor.
Informátoři s mobilními telefony by mohli být do budoucna velice cenným zdrojem informací o severokorejském jaderném programu. Tak hluboko do mocenských struktur KLDR ale zatím informátoři nepronikli, a tak jsou západní zpravodajské služby odkázány na tradiční špionážní metody.
V Severní Korei ovšem není žádný mobilní operátor, což omezuje aktivitu informátorů s mobilními telefony na několikakilometrové pásmo poblíž čínských hranic.
Hlad prolomil izolaci
První a nejmasivnější průlom izolace nastal na začátku devadesátých let, kdy Severní Koreu zasáhl silný hladomor. Podle odhadů zemřelo až pět procent populace a tamní režim musel umožnit některým obchodníkům odcestovat do Číny, aby tam nakoupili potraviny.
Weby na kterých jsou informace z KLDR zveřejňovány, nejčastěji provozují severokorejští emigranti.
Jedním z nich je i Ha Tae-Keung. Podle něj už se mezi informátory tu a tam nacházejí i vysoce postavení úředníci, kteří chtějí v klidu přečkají případný pád režimu nebo si prostě jen finančně přilepšit.
Režim Kim Čong-ila se snaží s "posly zlých zpráv" bojovat tím, že jim podstrkává falešné informace.
Agenty nahánějí v pásu území při hranicích s Čínou vojáci v džípech vybavených zařízením pro vyhledávání mobilního signálu. Zabránit přenosu informací se ale z druhé strany snaží také čínské úřady.