Severní Korea popravila autora měnové reformy

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 3. 2010 10:15
Poprava byla vyvrcholeném čistky, jejímž cílem je upevnit moc Kim Čong-Ila
Severní Korea je poslední ryze stalinistickou zemí na světě
Severní Korea je poslední ryze stalinistickou zemí na světě | Foto: Reuters

Soul - V Severní Koreji byl popraven autor měnové reformy, která v listopadu minulého roku vedla ke zhoršení již tak katastrofální hospodářské situace v zemi.

Poprava byla vyústěním čistky, která se poté, co vyšly najevo fatální důsledky revalvace wonu, v oddělení plánování ekonomiky komunistické strany rozpoutala. Nutno dodat, že reforma byla provedena na rozkaz z nejvyšších míst.

Oficiálně se měl šéf odboru pro ekonomické plánování Pak Nam-gi provinit tím, že jako „dítě buržoazie infiltroval řady revolucionářů a v rámci konspirace pracoval na rozvrácení národního hospodářství." 

Podle agentury Yonhap tomu ale příliš nevěří ani běžní Severokorejci, natož vysocí straníci. Zdrojů jihokorejské agentury, které jsou prý obeznámeny se situací, hovoří o tom, že je většině místních obyvatel jasné, že se Pak Nam-gi stal obětním beránkem.

Cílem listopadové revalvace korejského wonu bylo zahubit černý trh, který je pro mnohé Severokorejce jedinou možností nákupu potravin a s tím související upevnění moci. Jediným výsledkem ale byl i na Severní Koreu mimořádně rozsáhlý hladomor, který vedení strany donutil k několika ústupkům.

Od hladomoru k hladomoru

Po hladomoru, který komunistickou Severní Koreu postihl na konci devadesátých let minulého století (zemřelo při  něm pět procent populace), byl tamní režim nucen alespoň částečně uvolnit poměry a Severokorejci si zvykli nakupovat potraviny a další zboží na černém trhu.

Postupně se tak v KLDR začaly objevovat náznaky tržní ekonomiky a černý trh se režimu zprotivil. Proto se jej Kim Čong-Il  v minulém roce rozhodl zadusit tím, že revalvuje won. Listopadová reforma spočívala v tom, že tamní režim prostě škrtnul dvě nuly na bankovkách. Navíc byly do vydání nových bankovek zmrazeny všechny hotovostní operace. Vše bylo do poslední chvíle naprosto utajené, takže logicky vznikl chaos. Obchody zůstaly zavřené a lidé neměli co jíst.

Nakupovat bylo možné jen v obchodech pro prominenty, které ovšem přijímaly pouze valuty. Běžní lidé tak nemohli ani na černý trh, ani do obchodů.

Vůdcovy narozeniny se slaví s pompou, národ zatím hladoví
Vůdcovy narozeniny se slaví s pompou, národ zatím hladoví | Foto: Reuters

Jedna ku stu

Po znovuotevření obchodů ceny potravin vylétly raketově vzhůru a docházelo ke spontánním nepokojům. Některé zprávy jihokorejských médií uvádějí, že při útoku rozvášněného davu přišlo o život několik policistů.

Nakonec musel režim v čele s Kim Čong-Ilem ustoupit a původně stanovený kurz jednoho nového wonu za tisíc starých, změnit na mírnější poměr 1:100. Rovněž byly zvýšeny limity pro maximální směnitelnou částku. I tak ale došlo kvůli reformě k drastickému ožebračení obyvatelstva.   

Podle mnohých analytiků je zdravotní stav diktátora Kim Čong-ila vážný a snahy o upevnění moci měliy zajistit poklidné předání vlády do rukou jeho synovi. Reforma ale, jak se ukázalo, přesně opačný účinek.

 

Právě se děje

Další zprávy