Kerry a Albrightová se připojili k žalobě proti Trumpovu dekretu. Pomůže jen islamistům, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2017 23:52
K žalobě proti Trumpově dekretu se připojili také exministři zahraničí John Kerry a Madeleine Albrightová. "Pomůže jen propagandě Islámského státu, podpoří verbování jeho bojovníků a posílí tvrzení, že Spojené státy vedou válku proti islámu," napsali exministři. Dekret zakazuje občanům sedmi většinou muslimských zemí vstup na americké území. Některé americké státy podaly proti nařízení žalobu, takže federální soud v Seattlu v pátek pozastavil kontroverzní dekret, dokud nebude o žalobě rozhodnuto.
Madeleine Albrightová.
Madeleine Albrightová. | Foto: ČTK

Washington – Exministři zahraničí John Kerry a Madeleine Albrightová se spolu s několika bývalými bezpečnostními poradci někdejšího prezidenta Baracka Obamy připojili k žalobě proti dekretu nového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi většinou muslimských zemí vstup na americké území. Žalobu v minulých dnech podaly státy Washington a Minnesota a kauzou se nyní zabývají federální soudy.

Federální soud v Seattlu v pátek pozastavil Trumpův kontroverzní imigrační dekret, dokud nebude o žalobě rozhodnuto. Ministerstvo spravedlnosti se tomuto zablokování účinnosti dekretu brání u odvolacího soudu. Kerry a Albrightová zaslali podle pondělní zprávy agentury AP soudu memorandum, podle něhož Trumpovo nařízení nezvýší bezpečnost USA a poškodí součinnost Ameriky s ostatními státy v boji proti terorismu.

"Pomůže jen propagandě Islámského státu, podpoří verbování jeho bojovníků a posílí tvrzení, že Spojené státy vedou válku proti islámu," napsali exministři.

"Plošný postih některých zemí nebo skupin osob poškozuje důstojnost našeho státu a je v rozporu s ústavou, kterou jsme všichni přísahali chránit," uvádí se v dokumentu.

Právní rozklad adresovala soudu v San Francisku i stovka amerických firem včetně gigantů Apple, Google nebo Microsoft. Podle jejich názoru Trumpovo rozhodnutí "výrazně poškodí americký byznys" a přinutí firmy, aby se přemístily do zahraničí.

Zaměstnanci a ekonomika trpí

"Nejzkušenější přistěhovalci budou mít větší zájem pracovat v cizině, kde mohou cestovat volně a s jistotou, že jejich imigrační status nebude z ničeho nic napaden. Nadnárodní společnosti budou mít větší zájem vystěhovat se z USA, investovat v zahraničí a najímat zaměstnance v cizině," uvádí se v dokumentu. "Američtí zaměstnanci a americká ekonomika v důsledku toho utrpí," varují americké firmy odvolací soud.

K dokumentu se podle agentury Reuters připojily i společnosti Facebook, Twitter, eBay, Intel nebo Uber.

Odvolací soud v neděli předběžně odmítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu do doby, než rozhodne o podaném odvolání jako celku. Trumpův tým nyní připravuje dokumenty, které si odvolací soud vyžádal, aby mohl vynést svůj verdikt. Tyto dokumenty by měl obdržet do pondělní půlnoci SEČ.

Podle amerických právních expertů se žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k Nejvyššímu soudu USA. O podobném scénáři nemá podle pondělního prohlášení pochyb ani vlivná členka právního výboru amerického Senátu Diane Feinsteinová.

Nejvyšší soud má podle ústavy devět členů, ale po loňské smrti soudce Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Čtyři jeho členové zastávají liberální stanoviska, ostatní čtyři jsou konzervativci. Trump už minulý týden navrhl jako devátého soudce konzervativně orientovaného Neila Gorsucha. Podle televize CNN se ale do doby, kdy soud může začít projednávat sporný imigrační dekret, Gorsuch své funkce nestačí ujmout.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy