reklama
 
 

Keňské volby vede dosavadní prezident

27. 12. 2007 18:50
Oficiální výsledky budou v pátek

Nairobi - Keňa má za sebou supervolební týden. Obyvatelé africké země vybírali složení zákonodárného sboru, místních samospráv i hlavu státu.

Agentura Reuters s odvoláním na povolební průzkumy místních médií informovala, že po vítězství sahá dosavadní prezident Mwai Kibakí. Získal podle předběžných šetření 47,1 procento odevzdaných hlasů, kdežto jeho sok, opoziční kandidát Railem Odingú o čtyři procenta méně.

Výsledek však může být opačný: Pozorovatelé hlásí, že tak vyrovnané prezidentské klání dosud Keňa nezažila. Renomovaný nezávislý Institut pro studium demokracie (IED) proto své výzkumníky poslal na více než 260 míst, vyzpovídali přes 20 tisíc voličů.

"Tyhle exit-polls, to je pro nás něco cizího a není to směrodatné," řekl spolupracovník (zatím) poraženého kandidáta Salim Lone. "Lidé, obzvláště na venkově, nemají zájem se někomu zpovídat. Neřeknou po pravdě, koho volili. Majíj obavy ze msty státního aparátu," prohlásil.

Volby podle pozorovatelů provázela různá držení a násilnosti, při kterých přišli o život tři lidé. Hlasy by měly být sečteny v pátek.

autor: Redakce ZAH | 27. 12. 2007 18:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama