Kennedyho odkaz žije i po 50 letech. V jeho dceři

Petr Jemelka Michal Žák Petr Jemelka, Michal Žák
19. 11. 2013 16:49
Rodina ověnčená prestiží a stižená obrovskou smůlou je v USA u moci již přes sto let
Foto: Wikimedia Commons

Tokio - Když Carolina Kennedyová minulý pátek vstoupila na japonskou půdu jakožto nová velvyslankyně Spojených států, začala nová kapitola politického života zřejmě nejznámějšího rodinného klanu na světě.

Stalo se tak týden před 50. výročím smrti jejího otce, bývalého prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho. Do historie vešel jako ikona amerického liberalismu a boje proti rasové segregaci.

Foto: Reuters

"Přináším pozdravy od prezidenta Obamy, je mi ctí, že ho mohu reprezentovat jako velvyslankyně Spojených států a jsem rovněž hrdá na to, že mohu pokračovat v odkazu služby veřejnosti mého otce," prohlásila Carolina Kennedyová v Tokiu.

Nejde však pouze o odkaz Carolinina otce. Rodina Kennedyů, které se pro její vliv a prestiž přezdívá americká královská rodina, se významnou měrou podílí na politice Spojených států déle než sto let.

První Kennedy - potomek irských imigrantů Joseph Patrick Kennedy - se do veřejného života zapsal už v roce 1884, kdy byl zvolen za demokraty do massachusettské Sněmovny reprezentantů.

Tím však jeho politické ambice nekončily; snil o tom, že se jeho stejnojmenný syn stane americkým prezidentem. Plány mu ale zkřížila druhá světová válka, v níž J. P. Kennedy padl.

Prezident John F. Kennedy
Prezident John F. Kennedy | Foto: JFK Library

Jeho mladší bratr John Fitzgerald Kennedy už to ale dokázal a 20. ledna 1961 usednul v Oválné pracovně Bílého domu.

Členové rodinného klanu byli v americké vysoké politice nepřetržitě od roku 1947 do roku 2011, kdy skončil mandát kongresmanovi Patricku Josephu Kennedymu II. 

Prokletí sourozenců?

S rodinou Kennedyů se však nepojí jen politický vliv, ale také obrovská smůla, kterou mnozí pokládají za prokletí. Posuďte sami: Zmiňovaný Patrick Kennedy zemřel na choleru, jeho syn padl ve válce a skvěle rozjetou kariéru JFK 22. listopadu 1963 ukončil atentát.

Nepřízeň osudu stihla také čtyři z osmi sourozenců JFK. 

Sestra JFK Rose Marie měla násilnické sklony a na přání otce v roce 1941 podstoupila lobotomii - tehdy považovanou za pokrokovou léčebnou metodu. Zákrok se nezdařil, a tak Rose Marie Kennedyová strávila zbytek života v ústavu. Zemřela v roce 2005.

Druhá sestra někdejšího prezidenta Kathleen Agnes (Kick) zase během války ovdověla a krátce po ní, v roce 1948, zemřela při leteckém neštěstí ve Francii.

U.S. Senator Edward Kennedy (D-MA) answers questions on border security on the new immigration bill on Capitol Hill in Washington in this file photo from May 24, 2007. Se
U.S. Senator Edward Kennedy (D-MA) answers questions on border security on the new immigration bill on Capitol Hill in Washington in this file photo from May 24, 2007. Se | Foto: Reuters

Nejznámější bratr JFK Robert Francis (Bobby, přezdívaný též RFK) zemřel rukou vraha v roce 1968 během své prezidentské kampaně.

Mladší bratr JFK Edward Moore (Teddy) byl od 60. let americkým senátorem. Smrti poprvé unikl v roce 1964, kdy přežil pád letadla. O tři roky později spadl ve svém voze z mostu, jeho 28letá spolujezdkyně zemřela. V květnu 2008 mu lékaři diagnostikovali mozkový nádor, o rok později zemřel.

Přežily dvě ze čtyř dětí

Rodinného prokletí nezůstala ušetřena ani další generace Kennedyů.

Ze čtyř dětí bývalého prezidenta už žijí jen dvě (z nichž jednou je čerstvá velvyslankyně Carolina). Nejmladší syn JFK zemřel v roce 1963 pouhé dva dny po předčasném porodu.

Nejstarší potomek populárního šéfa Bílého domu zase přišel o život v roce 1999 při leteckém neštěstí.

V roce 1984 se kokainem a demerolem předávkoval David, v pořadí čtvrté z jedenácti dětí Bobbyho Kennedyho. O třináct let později se dalšímu z jeho potomků - Michaelovi - stalo osudným lyžování v Aspenu.


 

Právě se děje

Další zprávy