Moskva, Damašek - Do syrského přístavu Tartus míří skupina ruských válečných plavidel včetně bitevní lodi Admirál Kuzněcov, aby se zúčastnila dlouho plánovaných námořních manévrů.
Rusko i Sýrie popírají, že by mise jakkoli souvisela se současným nárůstem napětí mezi Damaškem na jedné a Ligou arabských států (LAS) na straně druhé.
Rozkaz vyplout ale přichází jen den poté, co liga vyhlásila proti režimu prezidenta Bašára Asada sérii mimořádně tvrdých sankcí.
"Přítomnost ruských válečných plavidel je velmi užitečná, protože zabrání vypuknutí ozbrojeného konfliktu," citovala ruská televize někdejšího velitele ruského námořnictva admirála Viktora Kravčenka.
Ten zcela otevřeně přiznal, že Admirál Kuzněcov, který je kombinací křižníku a letadlové lodi, má se svým doprovodem odradit NATO od zásahu v Sýrii.
Severoatlantická aliance, která počátkem měsíce ukončila více než půlroční úspěšnou misi v Libyi, útok na Sýrii vylučuje. A to navzdory skutečnosti, že Asadův režim postupuje velmi tvrdě proti svým oponentům a konflikt v zemi začíná přerůstat v občanskou válku.
K zásahu v Libyi se přitom NATO odhodlalo poměrně rychle. V tomto případě ale nechce dráždit hlavního spojence Sýrie Rusko.
Vyhlášení "hospodářské války"
Moskva společně s Pekingem opakovaně bojkotují snahy OSN uvalit na Sýrii sankce a ostře se staví proti jakékoli vojenské akci proti Damašku.
Mise ruských plavidel začne v prosinci, kdy Admirál Kuzněcov vypluje z Barentsova moře a zamíří k syrským břehům cestou přes Atlantik a Gibraltar.
Doprovázet jej bude speciální protiponorkové plavidlo Admirál Chabaněnko. Ve Středozemním moři se k nim připojí fregata Ladnyj, jež je součástí ruské Černomořské flotily.
U Tartusu má Rusko svou jedinou středomořskou základnu.
Admirál Kuzněcov nese na své palubě bojové letouny Su-33, a Mi-29, stejně jako helikoptéry typu Kamov. Plavidlo je vyzbrojeno také raketomety a střelami s plochou dráhou letu.
Ruská strana zdůrazňuje, že vzdušná cvičení budou probíhat výhradně nad syrskými teritoriálními vodami.
V dnešní reakci na nedělní vyhlášení sankcí LAS prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualím, že "LAS zavřela okno jakékoli dohodě" a dané opatření znamená "vyhlášení hospodářské války."
Při násilných střetech s pořádkovými silami zemřelo v neděli na několika místech Sýrie třicet osob.