Případ sestřeleného letadla nad Ukrajinou se opakuje. Rusko odmítá vinu spojence i svou vlastní

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 21. 9. 2016 16:52
Rusko odmítlo vinu proruských separatistů za sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou a stejně tak i vinu syrského režimu za chemický útok u Damašku. Nyní se situace opakuje, a to v případě náletu na konvoj vozidel OSN vezoucích humanitární pomoc v Sýrii. Podle Moskvy nejsou letadla syrského režimu vybavena na noční bombardování, charakter zničení kamionů podle ní navíc ani neodpovídá útoku ze vzduchu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Útok na konvoj s humanitární pomocí v Sýrii je novou verzí tragédie malajsijského letadla, sestřeleného v červenci 2014 nad Ukrajinou.

V tom smyslu, že Rusko odmítá veškerá tvrzení, že za útokem jsou jeho spojenci nebo ono samo.

Televize BBC s odvoláním na svědky z místa uvádí, že syrské helikoptéry shodily na konvoj takzvané barelové bomby.  

Americké zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že osmnáct kamionů napadla v pondělí večer západně od Aleppa dvě ruská letadla SU-24 Suchoj.

Stroje údajně kroužily nad oblastí v době bombardování, při kterém zemřelo podle poslední bilance dvacet lidí.

Washington oficiálně neoznámil, zda stroje patřily ruské, či syrské armádě. Dva zdroje ale sdělily agentuře Reuters, že za kniplem seděli ruští piloti.

Rusko zpochybňuje i zveřejněný videozáznam

Moskva to odmítá. Tvrdí, že charakter zničení kamionů neodpovídá útoku ze vzduchu, a zpochybňuje také videozáznam, který na místě hned po bombardování pořídili syrští záchranáři, známí jako Bílé helmy.

Rusové příslušníky Bílých helem, kteří po bombardování tahají raněné ze sutin a ošetřují je, považují za spolupracovníky islamistů, kteří se donedávna hlásili k Al-Káidě.

"Nejsou tam žádné krátery a poškození vozidel není totožné s poškozením, jaké způsobují bomby shozené ze vzduchu,“ říká mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Organizace spojených národů své prohlášení, odsuzující zničení konvoje, pozměnila. Nejprve se dokument zmiňoval o vzdušných útocích, v později opravené verzi pouze o útocích. Přívlastek vzdušný zmizel.

Asad to být nemohl, tvrdí Rusko

Ministr zahraničí Sergej Lavrov vylučuje i to, že by na konvoj zaútočila syrská armáda, loajální prezidentovi Bašáru Asadovi. Podle Lavrova syrské stroje nejsou technicky vybaveny na noční bombardování a létají pouze za denního světla.

"V tuto dobu nelétají, nemají takovou možnost,“ řekl Lavrov ruské televizi. Ve středeční debatě v Radě bezpečnosti OSN žádal nestranné a nezaujaté vyšetření útoku.

Se zničením malajsijského boeingu nad Ukrajinou byla situace obdobná. Moskva dodnes kategoricky popírá, že by letoun sestřelili proruští separatisté nebo přímo ruští vojáci raketou Buk.

Čin přisuzuje ukrajinské armádě a zpochybňuje, že letoun mířící do Kuala Lumpuru zasáhla raketa ze země.

Stejné to bylo i při útoku chemickými zbraněmi v Damašku v srpnu 2013. V podezření byla syrská armáda, ale Rusko ji proti obviněním tvrdě bránilo.

Zástupci USA, Francie i OSN po útoku na konvoj vyzvali k pokračování diplomatických jednání na základě rusko-americké dohody o příměří.

 

Právě se děje

Další zprávy