Otec pěstoval jahody, na studia si sám vydělával. Kdo je nový japonský premiér Suga

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2020 15:20
Populárního japonského premiéra Šinzóa Abeho nahradí muž z televizních obrazovek, o kterém toho lidé ještě moc nevědí. Jošihide Suga pracoval ve stínu nejdéle vládnoucího premiéra v novodobé historii Japonska. V pondělí byl zvolen novým předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP).
Šinzó Abe a Jošihide Suga poté, co byl Suga zvolen předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany.
Šinzó Abe a Jošihide Suga poté, co byl Suga zvolen předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany. | Foto: Reuters

Ve středu bude japonský parlament, ve kterém má LDP většinu, hlasovat o novém premiérovi. Stane se jím předseda strany Jošihide Suga, dosavadní mluvčí vlády, nejdéle sloužící tajemník vlády a také někdejší pravá ruka Šinzóa Abeho, který kvůli špatnému zdraví minulý měsíc odstoupil.

Jednasedmdesátiletý politik je známý hlavně tím, že byl po celých osm let blízkým spojencem Abeho. Kromě toho se jako mluvčí vlády pravidelně objevoval na televizních obrazovkách a tiskových konferencích.

Když loni po abdikaci císaře Akihita oznamoval vstup Japonska do nové éry Reiwa, vysloužil si přezdívku Strýček Reiwa, píše britská stanice BBC.

Suga teď nahradí populárního politika, který měl vládnutí takřka v krvi. Abe pochází z politické dynastie, jeho otec byl ministr zahraničí a jeho dědeček i prastrýc působili jako předsedové vlády. Abe studoval politologii ve Spojených státech a do politiky vstoupil už na začátku 90. let.

Suga oproti tomu do zahraničí téměř necestoval. Vzácností je i jeho původ. V japonské politice působí lidé z vysoce postavených rodin. Suga se ale narodil do farmářské rodiny, jeho otec se namísto politiky věnoval pěstování jahod.

Vyrůstal na venkově a do Tokia se přestěhoval až po střední škole. Na studia na soukromé Univerzitě Hósei v japonské metropoli si vydělával v továrně na výrobu lepenky a na rybím trhu.

Nejlepší možná náhrada

Jeho začátky v politice také nebyly jednoduché, chyběly mu známosti a zkušenosti. Ve straně LDP se traduje, že když kandidoval do zastupitelstva města Jokohama, založil svou kampaň na osobním obcházení domácností. Za jediný den měl obejít kolem 300 bytů, celkem na 30 tisíc domácností. Prochodil u toho nakonec šest párů bot.

Stejně jako Abe je Suga reformátor a všichni od něj očekávají, že bude pokračovat v Abeho krocích, které úspěšně nastartovaly japonskou ekonomiku. Suga bude něco jako "Abeho náhradník", řekl americké stanici CNN profesor mezinárodní politiky na Univerzitě Hokkaidó Kazuto Suzuki.

Jenže ho čeká mnoho výzev. Japonsko je třetí největší ekonomika na světě, nejen vlivem pandemie koronaviru je ale oslabená. Suga se bude muset poprat s rostoucím státním dluhem a rychle stárnoucí populací. Bude také rozhodovat o konání letních olympijských her, které se měly v Tokiu konat letos, ale byly kvůli covidu-19 odloženy.

Jeho předchůdci Abemu se podařilo navázat velmi dobré vztahy se Spojenými státy a na Sugovi bude je udržet, ať už v listopadových prezidentských volbách v USA vyhraje kdokoliv.

Musí se ještě předvést

Navíc coby pokračovatel Abeho politiky se bude muset vyrovnat s tím, že popularita jeho předchůdce v poslední době klesala. V posledním průzkumu veřejného mínění Abeho politiku schvaloval nejnižší počet obyvatel od roku 2012 - 36 procent dotázaných.

Nejpozději příští podzim pak bude muset svou pozici potvrdit v předčasných volbách. Teprve tehdy se ukáže, jestli ho jako Abeho náhradníka skutečně vnímají i běžní Japonci. Suga stál po celou dobu v jeho stínu.

"Nikdo vlastně neví, kdo tento muž ve skutečnosti je," cituje americká stanice CNN amerického odborníka na Japonsko Brada Glossermana. "Dosud se japonské veřejnosti dostatečně nepředvedl a nepředstavil jí žádný obraz, který by mohla podpořit."

 

Právě se děje

Další zprávy