Kde je Konfucius? Číňané řeší, kam zmizela obří socha

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 4. 2011 10:47
Sochu slavného filosofa někdo sundal z podstavce před budovou pekingského muzea
Zastřený podstavec, který zbyl po Konfuciovi
Zastřený podstavec, který zbyl po Konfuciovi | Foto: Reuters

Peking - Veliká socha staročínského filosofa Konfucia, která byla před několika měsíci postavena před Muzeem komunistické strany v Pekingu, zmizela ze svého podstavce. Na internetu totiž její vztyčení vyvolalao výbuch nevole.

Tato 9,5 metru vysoká socha vážící 17 tun stála na prestižním místě před severní branou nedávno zrenovovaného čínského národního muzea, hned u Náměstí nebeského klidu.

Jen kousek odtud je známý obrovský portrét předsedy Maa, visící na zdi Zakázaného města. Někteří Číňané si stěžovali, že je urážlivé, pokud Komunistická strana takto uctí Konfucia, když ho za bouřlivých let kulturní revoluce v 60. a 70. letech hanobila a nikdy se za to neomluvila.

Další říkají, že čínští komunisté nemají právo přivlastňovat si Konfucia a jeho ideály. A někteří dokonce prohlašují, že takové uctívání zavání právě tou bigotností, kterou měla komunistická revoluce údajně odstranit.

Jen od ledna do dubna

Konfuciova socha byla vtyčena v lednu. Po jejím zmizení místo, na němž stála, zakrývá lešení potažené modrou látkou.

Muzeum nesdělilo, proč byla mohutná skulptura s přísnou tváří odstraněna. Na internetu se o tom však vášnivě debatuje.

Někteří Číňané vtipkují, že Konfucius musel pryč, protože neměl povolení k pobytu v Pekingu.

"Možná, že Konfucia odnesla policie pro podezření ze spáchání hospodářských zločinů," napsal někdo pod pseudonymem "kriminálník" na populárním mikroblogu na sina.com.cn s jasnou narážkou na vyšetřování zadrženého čínského umělce Aj Wej-weje.

"Je to proto, že není členem komunistické strany?" ptá se na webu další bloger.

Vzat na milost?

Webová stránka maoflag.net, jež je populárním forem pro stoupence komunistické strany starého typu, ale rozhodnutí odstranit sochu oslavuje. Na své hlavní stránce má fotografii Konfuciovy sochy, jež má nad hlavou umístěn čínský znak znamenající "demolovat".

"Socha černokněžníka Konfucia, který vlastnil otroky, byla vyhnána od Náměstí nebeského klidu!" jásá jeden jeho odpůrce.

Socha stála na svém místě jen tři měsíce
Socha stála na svém místě jen tři měsíce | Foto: Reuters

Ředitel muzea Lu Čang-šen řekl minulý měsíc médiím, že Konfucius jakožto osobnost světové i čínské kultury si zaslouží místo před jeho institucí.

"Prosím, nespojujte Konfuciovu sochu s politikou. S politikou nemá nic společného," řekl Lu podle médií.

Komunistické Rudé gardy během Maovy Kulturní revoluce ostouzely tohoto filosofa jako feudalistu.

Konfuciovy 2500 let staré myšlenky úcty ke vzdělání a k rodičům zažily v 90. letech minulého století v Číně obrodu jako oslava tradiční čínské kultury i jako poselství, že vůči těm, kdo jsou u moci, je třeba být poslušný.

Čínská komunistická strana Konfucia dokonce kooptovala ve snaze zlepšit svůj obraz v zahraničí. V roce 2004 založila Institut Konfucia, který má nyní pobočky v 80 zemích světa, v nichž se vyučuje čínská kultura a čínský jazyk.

 

Právě se děje

Další zprávy