Londýn/Praha - I když vyšetřovatelé v České republice tvrdí, že našli jediný zdroj otrav metanolem, celý případ obrátil pozornost na černý trh s alkoholem, který zde kvete od pádu komunismu v roce 1989.
Ve svém blogu to ve středu napsal britský týdeník The Economist, který se aféře podrobně věnuje. Nyní podle časopisu přichází na řadu hledání viníka.
Lekce z demagogie
Nejprve se klíčoví členové vlády, včetně premiéra Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska, celé dny neprojevovali a nechali ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby skandál řešil a čelil následujícímu šílenství médií.
Tak začala prohibice:
Ministr Kalousek je zodpovědný za celní správu, která je pověřená bojem s daňovými úniky kolem alkoholu. Když nakonec promluvil, nasadil cynický tón vůči obětem, které byly z větší části otráveny autenticky vypadajícími padělky podřadných českých vodek a rumů.
"Odpovědnost za své zdraví má především každý sám," řekl Kalousek serveru Aktuálně.cz. "A potom je odpovědnost na prodejcích tohoto zboží."
Kalousek a další představitelé bagatelizovali roli státu a rozsah problému (Jak jsme již psali, profesní organizace odhadují rozsah černého trhu na 25 procent, zatímco vláda na deset procent), píše The Economist. Podle něj byla některá prohlášení lekcí z demagogie.
Mafie často potřebovaly oficiální krytí
Český černý trh není větší než v dalších státech v našem okolí, řekl ČT šéf Generálního ředitelství cel Pavel Novotný.
Další představitelka celní správy řekla MF Dnes, že lidé by neměli považovat vládní kolky na hrdlech lahví za záruku bezpečnosti, připomněl britský týdeník. "Rádi bychom, kdyby to tak lidé nevnímali. Je to pouze kontrolní mechanismus pro spotřební daň," řekla.
Historie ukazuje, že alkoholové mafie často potřebovaly oficiální krytí, aby mohly hladce fungovat, píše The Economist. V polovině 90. let vedoucí představitelé celníků trvali na tom, aby velké množství etanolu označovaného jako čisticí prostředek bylo osvobozeno od daně.
Kamiony tohoto etanolu byly pak přeměněny v ilegální alkohol, což přineslo tučné zisky šéfům těchto podvodů, kteří nebyli nikdy stíháni. Policejní tým vyšetřující tento případ byl rozpuštěn, než mohl někoho zatknout.
"Museli zemřít lidé, aby se tento šlendrián a mnohamiliardový daňový únik zastavil? Nemuseli," cituje The Economist investigativní novinářku Janu Lorencovou, která sledovala černý trh s alkoholem v 90. letech (a nyní kandiduje do Senátu). "Byla to časovaná bomba a jednoho dne prostě vybuchla."