Založil síť komunit pro práci s postiženými, teď teolog čelí obvinění ze zneužití žen

ČTK ČTK
22. 2. 2020 19:01
Kanadský teolog a zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými Jean Vanier ve Francii sexuálně zneužil nejméně šest žen. Uvádí to interní vyšetřovací zpráva jím založené charity Archa (L’Arche), z níž citovaly agentury AFP a AP. Vanier loni zemřel ve věku 90 let.
Jean Vanier
Jean Vanier | Foto: ČTK

"Tato zjištění nás šokovala. Bezvýhradně odsuzujeme tyto činy, které jsou v naprostém rozporu s hodnotami prosazovanými Jeanem Vanierem, základními pravidly cti a respektu mezi lidmi a elementárními principy, na nichž je Archa postavena," uvedlo vedení Archy ve svém prohlášení. Charitativní komunita působí ve 38 zemích, kde vede 154 zařízení. Snaží se o integraci lidí s mentálním postižením.

Interní vyšetřování vedené nezávislou britskou konzultační společností GCPS si zadala sama nadace, která chtěla vyjasnit podezření, jež se ohledně nevhodného chování jejího zakladatele objevilo.

Zpráva konstatuje, že Vanier si při pobytu ve francouzském Trosly-Breuil vynucoval sexuální styky nejméně s šesti ženami, většinou ve chvílích, kdy ho přišly požádat o duchovní vedení.

"Tyto ženy mluvily o velice podobných skutečnostech spojených s tím, jak (Vanier) své chování ospravedlňoval krajně neobvyklými mystickými či spirituálními výklady," uvádí zpráva.

Vanier prý své oběti žádal, aby o tom, co se stalo, nikde nemluvily. Jeho útoky měly podle zprávy negativní dopad na jejich osobní život i další vztahy.

Jeptišky a asistentky charity

Podle kanadského listu The Globe and Mail byly mezi zneužívanými ženami například jeptišky nebo asistentky jeho charity. Zpráva nevylučuje, že zneužívaných žen mohlo být více.

Vanier patřil k vysoce respektovaným osobnostem z církevního prostředí, v roce 2015 se stal laureátem Templetonovy ceny a byl nominován také na Nobelovu cenu za mír.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy