Manila - Po deseti letech a narození sedmi dětí se José Pagunsan, zaměstnanec technických služeb, konečně dostal k antikoncepci, která je na východoasijských Filipínách legální a kterou si může dovolit: podstoupil vasektomii neboli česky podvázání chámovodů.
José Pagunsan byl jedním z dobrovolníků, kteří jako první využili možnosti politiky plánování rodičovství, kterou začalo podporovat nové vedení největšího filipínského města.
Devět let vládl filipínské metropoli Manile konzervativní, nábožensky založený starosta, který odmítal povolení jakékoliv formy antikoncepce. Kondomy a pilulky byly podpultové zboží, se kterým se obchodovalo na černém trhu. Situace nebyla jiná ani v dalších oblastech ostrovních Filipín, které jsou z českého pohledu konzervativní katolickou zemí.
Loni však na manilskou radnici nastoupil nový starosta. A problém přelidnění desetimilionového souměstí začal řešit.
"Udělal jsem to pro rodinu"
"Opravdu jsem o to stál. Moje žena má po tolika těhotenstvích a porodech spoustu zdravotních problémů," říká 41letý José Pagunsan a poznamenává, že teď je manželka těhotná poosmé.
"Netušil jsem, kde by mi s něčím takovým mohli pomoct. Když k nám přišli sociální pracovníci a nabídli mi to, hned jsem souhlasil. Navíc to bylo zadarmo. Udělal jsem to pro svou rodinu," vypráví už skoro osminásobný otec.
A nové vedení města i filipínská vláda podnikají i další opatření. Stovky lidí zamířily na jeden ze stadiónů v blízkosti chudinských čtvrtí, kde státní úřady a soukromé organizace rozdávaly antikoncepční pilulky, kondomy a brožurky o plánování rodičovství.
Nevole církve
Mocná katolická církev nese takové aktivity s nelibostí. Vláda si to s jejími představiteli nechce rozházet, tak raději pravomoci týkající se propagace plánování rodičovství přenechala místním úřadům.
I v církvi však dochází k názorovým posunům. Její představitelé nyní povolili užívání kondomů lidem nakaženým virem HIV.
Populace na Filipínách letos patrně přesáhne 90 milionů. S přírůstkem přes 2 procenta ročně patří k nejrychleji rostoucím v Asii, byť před deseti lety byl přírůstek ještě o něco vyšší.
Zastavení populační exploze má být vedle vysokého ekonomického růstu dalším krokem, který na Filipínách pomůže odstranit chudobu a proměnit je z rozvojové v ekonomicky vyspělou zemi.
Podle OSN je politika plánování rodičovství zásadním bodem v potlačování chudoby v zemích třetího světa. "Plánování rodičovství není otázka víry, ale otázka lidských práv," říká Marian Ciscar z Populačního fondu OSN.
Zpět na speciál Proměny východoasijské společnosti