Kanada truchlí pro 32 seniorů, při požáru neměli šanci

Simona Holecová
Aktualizováno 26. 1. 2014 11:37
Požár vypukl v třípodlažním dřevěném domově důchodců v kanadské provincii Quebec.
Momentka z rána po požáru.
Momentka z rána po požáru. | Foto: Reuters

Ottawa - Ničivý požár, který ve čtvrtek zachvátil domov seniorů v obci L'Isle-Verte v kanadské provincii Quebec, usmrtil dvaatřicet osob. Oznámila to místní policie s tím, že zatím pouze deset těl se ze spáleniště podařilo vyprostit. Dalších dvaadvacet seniorů se dosud pohřešuje.

"Myslím, že se asi všichni shodneme, že osoby, které nemůžeme nalézt... Myslím, že můžeme předpokládat to nejhorší," citovala agentura Reuters mluvčího policie Guye Lapointeho. "Pochopitelně nemohu tato úmrtí potvrdit, dokud nebudou nalezeny ostatky."

V neděli odpoledne (20:00 SEČ) v místním kostele obyvatelé uctí památku zesnulých.

Požár vypukl v třípodlažním dřevěném domově důchodců ve čtvrtek časně ráno. Hasičům se podařilo zhruba dvě desítky lidí dostat do bezpečí. K dalším už se nedostali. V domově žili lidé starší 85 let, mnozí upoutaní na lůžko, na vozíčku či s jinak ztíženým pohybem.

Cigareta, ohřívač, zkrat?

Foto: Reuters

Policisté a záchranáři se už čtvrtý den pokoušejí z vyhořelého domova Residence du Havre vyprostit oběti, práce ale vzhledem k počasí postupuje jen pomalu. Na místě panují teploty hluboko pod bodem mrazu, které dosahují k minus 20 stupňům Celsia. Trosky během hašení ohně navíc pokryla až 60 centimetrů silná vrstva ledu, která se nyní rozmrazuje pomocí horké páry.

Vyšetřovatelé dosud nebyli schopni stanovit příčinu požáru a nechtějí potvrdit spekulace médií, že oheň vypukl kvůli odhozené cigaretě. "Mohla to být cigareta, mohl to být ohřívač, mohl to být zkrat. Musíme si být stoprocentně jistí," řekl na tiskové konferenci policejní komisař Michel Brunet.

Čtvrteční požár v domově pro seniory je druhým nejtragičtějším takovým případem v kanadské historii. V roce 1969 oheň taktéž v quebeckém domově důchodců zabil 54 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy