Kanada obvinila Indii ze spoluúčasti na vraždě. Dillí mluví o protiindických náladách

ČTK ČTK
20. 9. 2023 15:48
Indie ve středu vyzvala své občany pobývající v Kanadě i ty, kteří se chystají do země odcestovat, k opatrnosti. Napětí mezi Indií a Kanadou výrazně vzrostlo poté, co kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí prohlásil, že podle kanadských tajných služeb za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může být indická vláda. Obě země si pak vzájemně vypověděly jednoho diplomata.
Indický premiér Naréndra Módí vítá kanadského premiéra Justina Trudeaua při jeho příjezdu do kongresového centra Bharat Mandapam na summit G20.
Indický premiér Naréndra Módí vítá kanadského premiéra Justina Trudeaua při jeho příjezdu do kongresového centra Bharat Mandapam na summit G20. | Foto: Reuters

"Vzhledem k rostoucím protiindickým aktivitám, politicky tolerovaným zločinům z nenávisti a zločinnému násilí v Kanadě by všichni občané Indie v této zemi i ti, co se tam chystají cestovat, měli být maximálně opatrní," uvedlo ve středu podle agentury Reuters indické ministerstvo zahraničí. Některým kanadským regionům by se podle něj měli Indové zcela vyhýbat.

Vláda indického premiéra Naréndry Módího již dříve odmítla tvrzení Kanady, že se agenti indických tajných služeb mohli podílet na násilné smrti kanadského občana a zastánce samostatného státu Sikhů v Indii Hardeepa Singha Nijjara.

Indické ministerstvo zahraničí apelovalo především na indické studenty v Kanadě, aby se měli na pozoru. Podle agentury Reuters přichází od roku 2018 nejvíc zahraničních studentů do Kanady právě z Indie. V loňském roce jejich počet dosáhl téměř 320 tisíc, což je asi 40 procent všech studentů ze zahraničí, napsala agentura s odvoláním na kanadský úřad pro mezinárodní vzdělávání.

Kanada zatím nesdělila, proč Indii z podílu na vraždě sikhského separatisty podezírá. Nijjara, který byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie, v roce 2020 označila indická vláda za teroristu, neboť podporoval vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu v oblasti indického Paňdžábu.

"Jakákoli účast zahraniční vlády na zabití kanadského občana na kanadské půdě je nepřípustné porušení naší svrchovanosti," prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Dodal, že své znepokojení nad možností zásahu indických tajných služeb na kanadské půdě dal osobně najevo premiéru Naréndrovi Módímu při nedávném summitu skupiny hospodářsky vyspělých zemí G20.

Indický národní kongres, který je hlavní opoziční stranou v Indii, se rovněž připojil ke kritice Kanady. "To, že Trudeau brání teroristu Hardeepa Singha Nijjara, je naprosto ostudné a ukazuje, jak moc současný režim v Kanadě spolupracuje se stoupenci Chálistánu," napsal na síti X jeden z poslanců strany.

V Kanadě žije nejpočetnější sikhská menšina mimo indický Paňdžáb. Podle posledního sčítání lidu z roku 2021 se k tomuto náboženství v Kanadě hlásí zhruba 770 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy