Washington - Jaký je osud poraženého kandidáta na amerického prezidenta?
Alu Goreovi to podle jeho vlastních slov trvalo několik let, než se ze zklamání z roku 2000 vzpamatoval. John Kerry se po své neúspěšné kandidatuře o čtyři roky později pokojně vrátil do Senátu a od té doby o něm nebylo příliš slyšet.
A osud "tichého muže" čeká podle mnohých nyní i poraženého republikána Johna McCaina, jehož vliv na stranu bude při její nynější krizi zřejmě minimální. "Strany se neformují okolo poražených," nebral si servítky jeden z republikánů.
Proti McCainovi v tomto ohledu hovoří i další dvě věci. Jednak je příliš vyhraněnou osobností, a mezi straníky proto neměl nikdy příliš silnou pozici, jednak je příliš starý.
Zpátky do Senátu
Zatímco se tak nyní spekuluje o možném "comebacku" Johna Kerryho a Ala Gorea v příští administrativě Baracka Obamy, McCainovi je už sedmdesát dva let a nabídka na funkci v exekutivě už zřejmě nepřijde - a to ani kdyby za čtyři roky zasedl v Bílém domě republikán.
To však vůbec neznamená, že by nemohla pokračovat jeho kariéra v Senátu, kam se vrací po dvou letech prezidentské kampaně.
V Kongresu jsou totiž i o generaci starší zákonodárci: vůbec nejdéle sloužícím členem je jednadevadesátiletý druhý muž Senátu (po viceprezidentovi USA) Charles Byrd, který už v Kongresu zasedá 55 let.
Za dva roky McCaina čeká obhajoba senátorského křesla, a přestože se jeho Arizona obecně stává v posledních letech čím dál liberálnější a nakloněnější demokratům, nebude mít zřejmě vážnějšího soupeře.
Alespoň pokud se potvrdí spekulace novinářů a demokratická guvernérka státu Janet Napolitanová skutečně převezme ministerskou funkci v kabinetu Baracka Obamy.
Mediátor McCain
Podle analýzy agentury AP však zřejmě nehrozí, že by v Senátu mohl McCain jen tak "pospávat". Někteří demokraté i republikáni by si ho totiž dokázali představit coby jakéhosi mediátora, který by mohl pomoci prosadit v Kongresu obtížnější legislativní návrhy.
A připomínají jeho podobné aktivity v minulosti: reformu financování kampaní připravenou společně s demokratem Russem Feingoldem a neúspěšný pokus o reformu imigračního systému, na které pracoval s bratrem bývalého prezidenta Kennedyho Edwardem.
"Potřebujeme starého Johna McCaina, vůdce, který pracoval nadstranickým způsobem," citovala AP newyorského demokratického senátora Chucka Schumera.
"Bylo by skvělé vidět spolupráci McCaina s prezidentem Obamou ohledně Iráku - způsobem, na kterém by se shodli republikáni i demokraté," souhlasí jeho republikánský kolega z Jižní Karolíny Jim DeMint.
Válka v Iráku byla jedním z velkých témat kampaně a názory obou hlavních kandidátů na ni se velmi lišily. Už proto bude zajímavé sledovat, zda nyní dokážou v této věci nalézt společnou řeč.
Vše o volbách v USA:
Konečně doma
McCain už ve svém úterním povolebním projevu Obamovi pogratuloval a slíbil, že "udělá vše, co bude v jeho silách, aby mu pomohl vést nás skrze velké množství výzev, kterým čelíme".
Podle poradců a přátel byl sice zklamaný, ale vyrovnaný s porážkou a spokojený, že náročný běh za prezidentstvím je konečně u konce.
Místo dalšího z nekonečné řady politických mítinků se tak mohl druhý den v poklidu vydat se svou ženou Cindy do Phoenixu na kafe.