Tripolis - Dohoda o prodeji evropských protitankových střel a radiokomunikačních systémů Libyi nijak nesouvisí s nedávným propuštěním šesti bulharských zdravotníků, kteří byli v tomto severoafrickém státě odsouzeni na doživotí. Uvedl to syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Sajf Islám tak vyvrátil zprávu francouzského deníku Le Monde, který ve středečním vydání s odvoláním na údajná Sajfova slova napsal, že významnou roli při propuštění zdravotníků sehrála širší zbrojní dohoda s Francií, která se týkala i prodeje raket.
Pár hodin před Sarkozym
Pětice bulharských zdravotních sester a palestinský lékař, který přijal bulharské občanství, byli po osmiletém zadržování předáni minulý měsíc Bulharsku.
Vše se událo jen několik hodin před tím, než francouzský prezident Nicolas Sarkozy přicestoval do Tripolisu, kde podepsal s libyjskými představiteli několik přelomových obranných, jaderných a humanitárních dohod.
V pátek Libye oznámila, že uzavřela kontrakt s francouzsko-německo-španělským koncernem EADS o koupi střel MILAN v hodnotě 168 milionů eur (4,7 miliardy korun) a o koupi radiokomunikačního systému Tetra ve výši 128 milionů eur (3,6 miliardy korun).
Šéf marketingového a strategického oddělení EADS dnes ale prohlásil, že Sarkozy nehrál při sjednání tohoto obchodu žádnou roli, i když připustil, že návštěva francouzského prezidenta v Tripolisu 25. července mohla vytvořit pro uzavření kontraktu "příznivé ovzduší".