Tripolis - NATO prodloužilo svou misi v Libyi o dalších 90 dní, ohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.
Aliance převzala velení nad vojenskými operacemi 31. března a původní mandát měl vypršet 27. června.
O prodloužení mise rozhodla v Bruselu Severoatlantická rada a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by z toho měl podle Rasmussena vyvodit, že NATO je i nadále odhodláno chránit civilisty, jak ho k tomu opravňuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Na stranu opozice se navíc ve středu přidala další země. Prozatímní vládu uznalo Jordánsko, které se tak přidalo k Francii a Itálii.
Do povstalecké bašty Benghází už z Ammánu míří vysoký jordánský diplomat. Svého zástupce mají ve městě i Velká Británie a USA, a to přesto, že přechodnou národní radu oficiálně neuznaly.
Obyvatelé Misuráty vyrazili do ulic
Boj proti Kaddáfímu trvá od února. Libyjský vůdce odmítá odstoupit a opozice má problémy postavit proti jeho vojákům dostatečně silné jednotky.
V jejích rukou jsou hlavně východolibyjská města. Na západě se ale po mnoho týdnů držela Misuráta, v níž je klíčový přístav. Mnoho jejích obyvatel opustilo ohniska bojů, jež se odehrávaly v ulicích.
V Misurátě bylo vidět lidi tlačící kočárky ulicemi plnými trosek a spálených aut i tanků. Mnozí si své potomky před troskami fotili a další sbírali úlomky munice jako suvenýry. Podle neověřených zpráv při obraně padly stovky lidí.
Boje trvaly asi 70 dní. Misuráta leží zhruba 200 kilometrů východně od Tripolisu, který stále drží Kaddáfí.