Kaddáfí je v Elysejském paláci. A Francie se bouří

Blahoslav Hruška
10. 12. 2007 16:40
Proti jeho návštěvě je i francouzský ministr zahraničí
Sarkozy s Kaddáfím na víkendovém summitu EU-Afrika.
Sarkozy s Kaddáfím na víkendovém summitu EU-Afrika. | Foto: Reuters

Paříž - Když letos v červenci francouzský prezident Nicolas Sarkozy navštívil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v jeho beduínském stanu, zvedla se vlna kritiky. Teď však proti Sarkozymu brojí nejen opozice, ale i část vlády.

Důvod? Libyjský plukovník totiž přiletěl na pětidenní návštěvu Francie, poprvé po 34 letech. A navíc v Den lidských práv.

Vůbec nejostřejší slova proti návštěvě libyjského lídra, který se dostal k moci vojenským pučem v roce 1969, pronesla státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová.

"Plukovník Kaddáfí musí pochopit, že Francie není rohožka, o niž by si někdo, ať už je terorista, nebo ne, mohl přijet otřít z nohou krev svých zločinů," řekla politička pocházející ze Senegalu v rozhovoru pro list Le Parisien.

O co má Kaddáfí zájem

  • stíhačky Dassault Rafale
  • letadla Airbus
  • vrtulníky Eurocopter Tigre
  • protitankové střely Milan
  • objem kontraktů: až 3 miliardy eur

Podle ní nesmí Francie takový "polibek smrti" přijmout.

"Nezapomínejme na jeho zločiny"

Proti přítomnosti Kaddáfího jako hosta Elysejského paláce se ohradil i ministr zahraničí Bernard Kouchner, spoluzakladatel organizace Lékaři bez hranic.

Kaddáfí podle něj soustavně porušoval lidská práva a na jeho zločiny by se nemělo zapomínat, napsal ministr pro La Croix v článku pod titulkem Náhoda, dobré znamení nebo provokace?

PŘEČTĚTE SI profil libyjského vůdce

Premiér Francois Fillon ovšem z Argentiny, kde je na státní návštěvě, vzkázal, že podobné ohlasy jsou "nemístné". Vše je prý v souladu s mezinárodní politikou Francie a Kaddáfí se navíc angažuje v procesu reintegrace Libye do mezinárodního společenství.

Vztah Libye k Evropě i USA ale kalí případy porušování lidských práv a státního terorismu, který Tripolis v minulosti praktikoval.

Sám Kaddáfí přiznal vinu za sestřelení francouzského letadla nad Nigerem v roce 1989 a za pumový útok na let PanAm nad skotským Lockerbie o rok dříve.

Teprve v létě pak Libye propustila pět bulharských zdravotnic a palestinského lékaře, které odsoudila k smrti za údajné úmyslné nakažení libyjských dětí virem HIV.

Tripolis má zájem také o protitankové střely Milan.
Tripolis má zájem také o protitankové střely Milan. | Foto: army-technology.com

PŘIPOMEŇTE SI kauzu bulharských sestřiček

Kontrakty za 10 miliard eur

Kaddáfí přijíždí do Francie také za obchodem. Podle jeho syna Sajf al-Isláma by Paříž mohla z kontraktů získat až několik miliard eur. Agentura Reuters dokonce zmínila sumu 10 miliard. Kromě investic do energetiky má Libye zájem také o vojenskou techniku.

Již dříve se mluvilo o protitankových střelách Milan, Kaddáfího režim má ale zájem také o stíhačky Dassault Rafale.

 

Právě se děje

Další zprávy