reklama
 
 

K západnímu pobřeží Mexika míří hurikán Willa, dosáhl už nejvyššího stupně

Aktualizováno 22. 10. 2018 18:14
Na mexické pobřeží by měl dorazit v úterý, informovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Mexiko - Hurikán Willa, který míří z Tichého oceánu k západnímu pobřeží Mexika, zesílil na nejvyšší pátý stupeň na hurikánové škále a udeří na mexické pobřeží zřejmě v úterý jižně od města Mazatlán, napsala agentura AP . Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo, že živel může do této části Mexika přinést prudký vítr, záplavové lijáky a přívalové vlny.

Hurikán, který provází vítr o rychlosti až 260 kilometrů za hodinu, se nachází 215 kilometrů jihozápadně od Cabo Corrientes na pobřeží mexického státu Jalisco a pohybuje se severním směrem rychlostí kolem 11 kilometrů v hodině. Na mexické pobřeží by podle odhadů NHC měl dorazit v úterý večer nebo ve středu nad ránem místního času (ve středu ráno SELČ). Do té doby má zeslábnout, přesto ale bude velmi nebezpečný.

Očekává se, že hurikán zasáhne jih mexického státu Sinaloa a státy Nayarit a Jalisco. Kromě bouře, větru a lijáků se podle mexického meteorologického ústavu v této oblasti dají předpokládat až čtyřmetrové mořské vlny. Obyvatelé pobřežních oblastí by se měli připravit na možnost bleskových záplav, zatímco na svazích hor mohou hrozit sesuvy půdy.

Některá města v pobřežních oblastech států Sinaloa, Nayarit a Jalisco zrušila už pro dnešek vyučování ve školách; zda bude obnoveno v úterý oznámí úřady podle aktuální situace.

V jihozápadní části Mexika se lidé pro změnu chystají na příchod tropické bouře Vicente, která je sice slabší než Willa, avšak v některých částech států Guerrero, Michoacán a Colima by podle meteorologů mohla způsobit záplavy.

Hurikán Willa se žene k Mexiku. Sledujte záběry z vesmíru | Video: NASA |  00:24

autor: ČTK | 22. 10. 2018 6:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama