K objevení Ameriky se hlásí i Číňané

Red Zah, BBC
13. 1. 2006 16:01
Londýn - V Londýně a Pekingu bude příští týden představena kopie první mapy světa. Jejím autorem je čínský námořník Čeng Che, který by se tak mohl stát novým objevitelem Ameriky.

Kopii první mapy světa měl v roce 2001 koupit od šanghajského prodejce za pouhých 500 dolarů čínský právník a sběratel Liou Kang.

Mapa jako důkaz 

Podle časopisu Economist se nový majitel o možné hodnotě mapy dozvěděl až po přečtení knihy Gavina Menziese. Kniha 1421: Rok, kdy Čína objevila Ameriku tohoto britského autora tvrdí, že čínský admirál a eunuch Čeng Che objevil na své cestě kolem světa také Ameriku. Většina historiků souhlasí s tím, že Čeng Che, muslimský námořník a objevitel, pravděpodobně proplul kolem jihovýchodní Asie až do Indie. Tvzení, že na své cestě objevil také Ameriku, je však nepodložené.

Mapa Severní a Jižní Ameriky z roku 1763 má být pouze kopií originálu. Čínské znaky napsané podél mapy připisují autorství této kopie Muo I Tchungovi, který vytvořil kopii mapy z roku 1418 neboli z šestnáctého roku vlády císaře Jung-leho. Na mapě se kromě Amerik objevují ještě Afrika a Austrálie, ostrovní Velká Británie ale například chybí.

Pravost kopie se zkoumá

Mapa je nyní testována, zda věk papíru i inkoustu souhlasí s předpokládaným věkem mapy. Výsledky testů budou zveřejněny až v únoru. I když se však prokáže, že mapa z roku 1763 je pouze falzifikátem, obhájci se nevzdávají. Prý nic nedosvědčuje, že "falešná" mapa není kopií originálu z roku 1418.

V žádném případě však pravost mapy nevymaže Kryštofa Kolumba a jeho triumf z roku 1492 z učebnic historie. Stejně jako Číňané usilují o zápis svého námořníka do historických tabulek, podobný cíl mají i příznivci Vikinga Leifa Erikssona. Ten měl do severní Ameriky doplout již kolem roku 1000.

 

Právě se děje

Další zprávy