K Luně vstříc. Indie vypustí svou družici za dva týdny

Roman Gazdík
7. 10. 2008 21:00
Sonda Čandraján 1 odstartuje 22. října
Foto: Reuters

Dillí - Indie se tento měsíc připojí ke Spojeným státům, Rusku, Číně, EU a Japonsku a vyšle svou vlastní sondu k Měsíci. Podle šéfa projektu Mylswamiho Annaduraje začne cesta k oběžnici Země 22. října.

„Pokud zde bude nějaké zpoždění, bude způsobeno počasím, jinak nevidím žádné technické těžkosti," řekl agentuře Reuters Annadurai.

Příhodná doba, tedy tzv. okno pro vypuštění rakety indické výroby, se otevře 20. října a o osm dní později se opět uzavře.

Cílem mise, která stála 80,8 milionů dolarů, je podle Reuters vytvoření trojrozměrného měsíčního atlasu a zmapování chemického a minerálního složení půdy Měsíce.

Deník Times of India uvedl, že sonda bude obíhat ve výšce 100 kilometrů nad měsíčním povrchem.

Asijské velmoci do vesmíru

Projekt Čandraján 1 (v překladu Měsíční loď) je pouze prvním krokem ambiciózního indického zkoumání vesmíru. Do šesti let chce Dillí poslat do kosmu na své raketě prvního astronauta a ten se má pak do roku 2020 vypravit i na Měsíc.

V současné době obíhá Zemi nejméně 16 indických satelitů, které fungují jako vědecké i komerční projekty.

Druhá asijská velmoc, Čína, má však ve vesmírném programu před Indií výrazný náskok. První „tchajkonaut" vyletěl na oběžnou dráhu už před třemi lety a na konci září se poprvé vydal i na procházku vesmírným prostorem. I pro Peking je Měsíc vysněným cílem.

Mise Čandrajánu 1 byla dříve několikrát odložena. Odstartuje ze střediska na ostrově Sriharikota nedaleko pobřeží státu Ándhrapradéš v 6.20 ráno místního času. 

 

Právě se děje

Další zprávy