Na Okinawu a Kjúšú se žene supertajfun

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 7. 2014 16:16
Japonský meteorologický ústav vydal nejvyšší stupeň varování před bouří Neoguri. Tajfun už teď doprovází vítr dosahující v nárazech síly až 260 kilometrů v hodině.
Bouře Neoguri na snímku NASA.
Bouře Neoguri na snímku NASA. | Foto: Reuters

Tokio - Japonský meteorologický ústav vydal nejvyšší stupeň varování před mocným tajfunem Neoguri, který se blíží k souostroví. Tajfun už teď doprovází vítr dosahující v nárazech síly až 260 kilometrů v hodině. V úterý ráno má zasáhnout jihojaponský ostrov Okinawa a poté podle předpokladů zamíří na Kjúšú.

Nejvyšší stupeň varování vyhlašují úřady v případě nebezpečí ztrát na lidských životech a rozsáhlých materiálních škod.

Vyhlášené varování se zatím týká ostrova Mijako, který patří do prefektury Okinawa. Ostrov s 55 000 obyvateli je pověstný krásnými písečnými plážemi a okolní moře jsou vyhledávaným cílem potápěčů.

Meteorologové se domnívají, že před nárazem na pevninu supertajfun ještě zesílí a mohl by se stát nejsilnější bouří v Japonsku za několik desítek let. Neměl by ale údajně dosáhnout takové mohutnosti jako tajfun Haiyan, který loni na Filipínách zabil tisíce lidí. Přesto lze očekávat rozšíření nejvyššího stupně varování i na další oblasti, sdělil meteorologický ústav.

Evakuují už i Američané

Úřady vyzvaly obyvatele Okinawy, aby se včas evakuovali a přijali další opatření. Rybáři už vytáhli lodě na pevninu. Také americká armáda již v neděli začala preventivně evakuovat letadla ze své základny Kadena na Okinawě.

Existuje nebezpečí nebývale silného vichru a přívalových dešťů. Prosím, vyhněte se venkovním činnostem, pokud nejsou nezbytně nutné.

"Existuje nebezpečí nebývale silného vichru a přívalových dešťů. Prosím, vyhněte se venkovním činnostem, pokud nejsou nezbytně nutné," uvedl meteorologický ústav. Na pobřeží by mohly prý narážet vlny vysoké až 14 metrů a lze očekávat sesuvy půdy a další škody. Blížícím se tajfunem se v pondělí zabývala i schůzka nejvyšších japonských vládních představitelů.

Na ostrově Okinawa nejsou žádné jaderné elektrárny. Jedna je ale na třetím největším japonském ostrově Kjúšú a jedna na sousedním ostrově Šikoku, na nějž by tajfun také mohl udeřit. Obě jsou odstavené v rámci současné japonské politiky přijaté po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011.

Agentura AP napsala, že poté, co tajfun zasáhne Okinawu a Kjúšú, vydá se dál přes hlavní japonský ostrov Honšú, na němž leží velkoměsta Ósaka, Nagoja a Tokio. Na Honšú by ale řádění tajfunu nemuselo být tak intenzivní, protože živel zřejmě při postupu přes pevninu zeslábne.

Japonsko každý rok zasáhnou dva až čtyři tajfuny. Jejich výskyt v červenci je ale mimořádný.

 

Právě se děje

Další zprávy