Muž postrádající charisma a neoplývající šarmem se tak po verdiktu kasačního soudu může soustředit na své vlastní politické plány. K jejich prosazení však bude potřebná především notná dávka trpělivosti.
Těsné vítězství levicové koalice Jednota přináší Itálii další z nestabilních poválečných vlád. Na rozdíl od odstupujícího Silvia Berlusconiho se budoucí italský premiér bude muset vypořádat se silnou opozicí, opírající se téměř o polovinu italských voličů.
Evropa čeká italské oživení
Evropa však výsledek italských voleb vítá a doufá, že Romano Prodi vžene starému kontinentu novou krev do žil.
Infobox
- Italské volby: Souboj Titánů
PŘEČTĚTE SI:
- Berlusconi klidnější, stále trvá na svém
- Berlusconi označil volby za plné podvodů
- Evropští spojenci USA opouští své pozice
"Výsledek těchto voleb sahá za hranice Itálie," okomentoval italské volby belgický premiér Guy Verhofstadt. "Prodi bude hrát na evropském politickém jevišti jednu z hlavních rolí."
Dobrou zprávou je včerejší verdikt soudu také pro vůdce liberálních demokratů v Evropském parlamentu Grahama Watsona:
"Proevropská Itálie pomůže v nastartování dalšího integračního procesu, který již několik měsíců vázne."
Samotná Itálie se v pokračující evropské integraci hodlá zaměřit hlavně na Německo, které je podle Prodiho stabilnější než sousední Francie.
"Francie je také kvůli blížícím se volbám ve složité situaci, Německo naopak provedlo již část reforem.
Hlavním úkolem nové italské vlády bude ekonomická situace země. Prioritou se stane zaměstnanost, protože po zkušenostech ze sousední Francie se nevole mladých dá očekávat také tady.
"Francouzské problémy jsou identické s těmi italskými. Generace mladých cítí, že v porovnání se starší generací je chudší," prohlásil Prodi.
Ekonomové však varují: Prodi bude muset přistoupit k řadě nepopulárních kroků, pokud hodlá znovu nastartovat italskou ekonomiku, a to mu přízeň veřejnosti určitě nezajistí.
Bush ztrácí dalšího spojence
Spokojenost Bruselu příkře kontrastuje se zklamáním Washingtonu.
Představitelé Spojených států se oficiálním komentářům na adresu italských voleb raději vyhýbají. To, že odchází Bushův přítel a válečný spojenec, je přesto jasné každému.
"Těšíme se na spolupráci s novým premiérem nehledě na to, kdo jím bude," okomentoval týdenní peripetie kolem výsledků italských voleb mluvčí ministerstva zahraničí Sean McCormack.
Podle novinářů i analytiků se však most s Evropou i nadále rozpadá. "S odchodem Berlusconiho ztrácí prezident Bush dalšího spojence v Evropě i na Blízkém východě," napsal minulý týden deník Washington Post.
Romano Prodi patří k odpůrcům americké politiky na Blízkém východě. Pro stažení italských vojsk se vyslovil již po madridských útocích z roku 2004.
"O stažení rozhodneme v závislosti na bezpečnostní situaci v Iráku," prohlásil po volbách Prodi. Mělo by to být co nejdříve.
Nevyhnul se ani kritice věznice v kubánském Quantánamu a americké neochoty připojit svůj podpis pod zakládající listinu Meznárodního trestního tribunálu.
Žádné radikální změny v americko-italských vztazích se ale přes Prodiho kritiku Washingtonu očekávat nedají.