K červencovému teroru v Číně se přihlásili islamisté

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 9. 2011 16:40
Islamisté z Východního Turkestánu se mstí za údajnou okupaci čínské provincie Sin-ťiang
Čínská policie. Ilustrační foto.
Čínská policie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - K sérii teroristických útoků v západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde v červenci zahynulo 30 lidí, se přihlásila skupina radikálních islamistů z Východního Turkestánu.

Její vůdce zároveň v prohlášení zveřejněném na internetu pohrozil dalším násilím, kterým se chtějí islamisté pomstít za údajnou čínskou okupaci svého území.

Videonahrávku vůdce Islámské strany Východního Turkestánu (ETIM) šajcha Abdula Šakúra Damla zaznamenala na jedné z islamistických webových stránek americká organizace SITE, jež weby islámských radikálů monitoruje.

Agentura Reuters ale uvedla, že se jí nepodařilo ověřit pravost nahrávky.

ETIM již řadu let bojuje za nezávislý stát zvaný Východní Turkestán pro muslimské menšinové Ujgury.

"Cílem politiky, kterou uplatňuje čínská komunistická vláda proti muslimům ve Východním Turkestánu, je naprosté zmrzačení identity muslimů a jejich silných tradic," prohlásil na zhruba desetiminutovém videozáznamu Damla, oblečený v bílé košili a černém turbanu s puškou po boku.

"Operace v Chotanu a Kašgaru jsou pouze odplatou ateistickým komunistům, kteří otevřeně brojí proti víře v Alláha," dodal.

Právě ujgurská města Chotan (Che-tchien) a Kašgar byla svědkem červencových útoků.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle svých slov video neviděl. Řekl ale, že Čína je přesvědčena, že "v současnosti existují jisté východoturkestánské síly, včetně teroristů, které chtějí rozdělit Čínu a stále podněcují etnické napětí v oblasti".

Podívejte se, jak žijí Ujgurové:

Čína považuje Sin-ťiang, hraničící kromě jiného s Pákistánem, Afghánistánem a Ruskem, za důležitý region, jak z hlediska jeho strategické polohy, tak proto, že jsou tam naleziště ropy a zemního plynu.

Původním obyvatelstvem Sin-ťiangu jsou Ujguři, kteří se až na výjimky hlásí k umírněnému islámu a patří k turecké lingvistické skupině. Dnes tvoří ve zmíněné dvacetimilionové autonomní oblasti osmimilionovou menšinu.

Region zaplavují etničtí Číňané

Ujguři si stěžují na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí.

Letos 20. července zemřelo při srážkách Ujgurů s policií nejméně 18 lidí.

Islámskou stranu Východního Turkestánu, kterou mají na svém seznamu teroristických organizací od roku 2002 i Spojené státy, Peking obviňuje ze spolupráce s Al-Káidou a s ozbrojenci z dalších turkických etnických skupin působících ve státech bývalého Sovětského svazu. Výcvik prý její členové podstupují v táborech v Pákistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy