reklama
 
 

Juncker vrávoral na setkání se státníky NATO. Při chůzi mu pomáhal i nizozemský premiér

13. 7. 2018 11:56
Šéf Evropské komise Jeann-Claude Juncker vrávoral před večeří na summitu NATO. Se všemi, včetně Miloše Zemana, se líbal. Nakonec ho museli podpírat. | Video: Asociated Press |  01:37
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker měl problém vystoupit na pódium k ostatním státníkům.

Brusel - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker měl na dvoudenním summitu NATO problémy s chůzí. Kamery zachytily například jeho nejisté kroky při středečním nástupu na pódium v bruselském parku Cinquantenaire, který předcházel oficiální společné večeři. 

S chůzí musela vrávorajícímu Junckerovi pomoci ochranka, která ho podpírala. Ta mu dál dělala oporu i na pódiu, kde se Juncker vítal se státníky z devětadvaceti zemí Severoatlantické aliance, včetně německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Místy se nejistě zakláněl dozadu, trápilo ho i samotné stání.

Při cestě od pódia mu pak přispěchali na pomoc i někteří politici, například nizozemský premiér Mark Rutte.

Ten samý den večer byl pak Juncker vyfocen na invalidním vozíku. Pomoc kolečkového křesla měl využít podle stanice BBC poté, co zakopl. "Pokud vím, žádné vážné zdravotní problémy nemá, už nějakou dobu ho ale trápí záda," uvedl pro americký server Politico premiér Rutte.

Juncker trpí ischiasem neboli houserem. Nemoc se projevuje palčivou bolestí v bederní oblasti, která brání člověku v normálním pohybu. Kromě bolesti se objevuje i mravenčení nohou. Juncker s nemocí bojuje od dopravní nehody, která se mu stala v roce 1989.

Jeho mluvčí v souvislosti se středečními událostmi sdělil, že se k soukromým zdravotním problémům nebude vyjadřovat.

Britský bulvár nicméně spekuluje, zda na vině nebyl alkohol. O něm se mluvilo už v minulosti, například v červnu při Junckerově návštěvě irského Dublinu, kde šéf Evropské komise také bojoval s výstupem po schodech.

"Kéž bych byl opilý," řekl tehdy podle deníku Sun Juncker.

Jindy se zase jeden z nejmenovaných diplomatických zdrojů v Bruselu nechal slyšet, že si Juncker dává k snídani koňak. 

On sám nadměrné pití alkoholu vyvrací. Třeba v září 2016 problémy s pitím popřel v rozhovoru s francouzským novinářem. Ten pak ale prohlásil, že Juncker během jejich interview a společného oběda vypil místo klasické jedné skleničky šampaňského čtyři. 

Video: Připomeňte si příjezd světových politiků na summit NATO v Bruselu

Na summit Severoatlantické aliance v Bruselu se sjely hlavy světových velmocí | Video: Reuters, Asociated Press |  02:23

autor: Zahraničí | 13. 7. 2018 11:56

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama