Jste příliš proruští, vytýkají Poláci Němcům

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2014 20:38
Angela Merkelová hrozí Moskvě sankcemi. Ale jak daleko bude ochotna zajít?
Foto: Reuters

Varšava - Poláci jsou nespokojení s Německem. Ne kvůli němu samotnému, ale kvůli postoji vůči Rusku. V krátkosti se dá polské stanovisko shrnout takto: Příliš jste se ekonomicky svázali s Ruskem a tím nám škodíte.

Ano, spolková kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk se ve Varšavě tento týden shodli na tom, že anexe Krymu Ruskem je nepřípustná a vyvolá další sankce.

Němci jsou ale při volání po tvrdé ruce vůči Kremlu mnohem opatrnější. Sama Merkelová hovoří o diplomatickém řešení více než jiní evropští politici a polský deník Gazeta Wyborcza upozornil na důležitou věc. Na spory přímo uvnitř německé koaliční vlády.

Plánovaná trasa plynovodu Baltským mořem.
Plánovaná trasa plynovodu Baltským mořem. | Foto: Nordstream.com

Ministerstvo zahraničí je v rukou sociálních demokratů (SPD), kteří jsou umírněnější v kritice Ruska (šéfem diplomacie je Frank-Walter Steinmeier) než křesťanští demokraté (CDU).

Spolková republika dováží čtyřicet procent své spotřeby zemního plynu z Ruska. Tento fakt kritizoval Tusk před příjezdem Merkelové do Varšavy.

"Závislost Německa na dodávkách ruského plynu může omezit svrchovanost Evropy," prohlásil polský premiér.

Varšava téměř zuřivě protestovala proti výstavbě podmořského plynovodu Nord Stream, který od roku 2011 spojuje přímo Rusko s Německem a obchází tak Polsko a pobaltské státy. Obávala se, že to bude velké strategické vítězství Moskvy, a teď se to Polákům potvrzuje.

Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu.
Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu. | Foto: Reuters

Německá závislost na Moskvě ale není jen o energiích. Vzájemný obchod činil v uplynulém roce 76 miliard eur, v Rusku působí přes šest tisíc německých firem.

Proto je německý byznys v otázce případných protiruských sankcí velmi zdrženlivý, řekněme spíše rovnou odmítavý.

Plynovod Nord Stream je z velké části dílem bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který po odchodu z politiky začal pracovat jako poradce pro ruský plynárenský gigant Gazprom. Svoji knihu pamětí vydal v ruštině s předmluvou, kde se vyznal z obdivu k Rusku.

Nyní tvrdí, že anexe Krymu je sice nelegální, ale NATO bombardovalo Srbsko v roce 1999 také bez mandátu OSN. Evropskou unii Schröder obvinil z přílišného nátlaku na ukrajinskou vládu.

V krátkosti tak shrnul přesně to, co Polákům na německé "východní politice" vadí. Závislost na Rusku a omlouvání jeho imperiálního chování.

Do Ruska navíc proudí i německý zbrojní export. Společnost Rheinmetall Defence tam dodala za sto milionů eur systém, který dokáže simulovat podmínky skutečného válečného střetnutí, napsal Euobserver.com.

Gerhard Schröder
Gerhard Schröder | Foto: Aktuálně.cz

V Moskvě samozřejmě vědí, že Polsko je jejich hlavním odpůrcem v Unii a konkurentem, který usiluje o orientaci Ukrajiny na Západ místo na Východ.

Proto je každý spor mezi Polskem a jinou členskou zemí EU v Rusku vítán.

Časopis Russia in Global Policy nedávno napsal: "Uznat Polsko za výrazného nepřítele by bylo pro ruskou elitu ponižující."

Po svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, na kterém se polský ministr zahraničí Radek Sikorski vyjednáváním také podílel, Kremlu asi nic jiného než považovat Polsko za výrazného nepřítele nezbyde. Ale Německo je přece jenom i pro Vladimira Putina pořád důležitější než Polsko.

 

Právě se děje

Další zprávy