Tokio - O tom, proč někteří lidé mají sklon k obezitě a jiní ne, už byly popsány nejspíš miliardy stránek.
S novou originální teorií nyní přichází tým japonských univerzitních vědců. Sledoval vývoj více než tisícovky dětí, které se v Japonsku narodily mezi dubnem 1991 a březnem 1997.
Jejich závěr? Matky, které kouřily před svým těhotenstvím nebo dokonce ještě v jeho počátcích, mají trojnásobně více obézních dětí než ty, které se bez cigaret obešly.
Japonci se domnívají, že kouření možná způsobuje nedostatečnou výživu plodu v těle matky a dítě má pak po porodu potřebu vše "dohnat".
"Spekulujeme o tom, jistotu nemáme. Důležité ale je nekouřit nebo přestat kouřit. Je zjevné, že kouření během těhotenství má negativní vliv na zdraví dětí, a to ještě i velmi dlouho po jejich porodu," citovala agentura AFP profesora Zentara Jamagatu, který je vedoucím vědeckého týmu.
Analýza je podle Jamaguty unikátní v tom, že jeho tým sledoval tolik matek a dětí po tak dlouhou dobu.
K podobnému závěru ale došli už před čtyřmi lety i němečtí vědci. Ve sledované skupině zaznamenali u matek, které nekouřily, osm procent dětí s výraznou nadváhou.
Mezi matkami, které kouřily jednu až deset cigaret denně, stoupl podíl obězních dětí na čtrnáct procent a mezi silnějšími kuřačkami dokonce na sedmnáct procent.