Jsou vaše data v bezpečí? V kvízu otestujete, jestli jste na internetu dost opatrní

Jana Václavíková
11. 12. 2018 10:23
Posíláte rodině své fotografie a zadáváte číslo bankovního účtu při nákupu on-line? Pokud nejste opatrní, vaše data mohou být ukradena a zneužita. Nová hra ukazuje, jak tomu lze zabránit.
Zjistěte, k čemu slouží šifrování dat. Obrázek ze hry od Human Rights Watch.
Zjistěte, k čemu slouží šifrování dat. Obrázek ze hry od Human Rights Watch. | Foto: Human Rights Watch

Hlavní hrdinkou hry je Fei, která používá mobil a počítač stejně jako běžný uživatel. Rozesílá zprávy, hledá informace na internetu a posílá fotografie svému příteli. Poté se ale dostane do několika situací, ve kterých se musí rozhodnout, jak se svými citlivými daty naložit, aby se nedostaly do cizích rukou. V rozhodování jí v desetiminutovém kvízu pomáháte.

Autorka hry Rebecca Ricksová, která kvíz připravila pro lidskoprávní neziskovou organizaci Human Rights Watch, chce upozornit na to, že šifrování dat není důležité jen pro velké firmy, ale také pro běžné uživatele. Proto hru pojmenovala "Každodenní šifrování".

"Šifrování je základ kybernetické bezpečnosti v každé on-line komunikaci v moderním světě," říká Ricksová.

Proces, při němž dochází k šifrování, zabezpečí data tak, že je možné je otevřít jen v přístroji, kterému jste k tomu dali oprávnění. "Je to důležité pro každého, kdo si chce hledat partnera on-line, ovládat své účty on-line, posílat e-maily nebo být chráněn před kyberútoky při použití internetu na veřejných místech, jako je knihovna a kavárna," dodává Ricksová.

Hru, která je v angličtině, si můžete zahrát na stránkách Human Rights Watch.

 

Právě se děje

Další zprávy