Proti rodině v čele s šejkem Mohamedem bin Rašídem al-Maktúmem, jeho bratrem Hamdanem a dalším zhruba 500 lidem bylo v americkém Miami zahájeno trestní řízení.
Žalobu podalo šest rodičů, kteří si nepřejí být jmenováni, uvádí BBC. Právníci obhajují několik tisíc dětských žokejů.
Ti pocházejí většinou z rodin asijských a afrických přistěhovalců. Hlavně z Pákistánu, Bangladéše, Sudánu a Mauritánie.
Tříletí žokejové
Vládnoucí rodina je obviněna, že schvaluje a podílí se na obchodu s desetitisíci dětmi, jež mnohdy nedosáhly ani čtyř let věku. Nutí je žít v ubohých podmínkách, aby mohly soupeřit ve velbloudích závodech.
Rodina ropných magnátů však tvrdí, že žaloba je absurdní a neopodstatněná. K dobru jim má sloužit zákon, kterým už před několika lety zakázala využívání dětských žokejů v tomto, na Arabském poloostrově velmi oblíbeném, sportu.
Maktumové také tvrdí, že americký soud nemá žádné pravomoci rozhodovat o případech, které se dějí mimo Spojené státy.
Rodina podle svého vyjádření sport kontroluje, spolupracuje s dětským fondem UNICEF a podílí se na rehabilitaci dětských žokejů.
"Myslím, že jsou velmi zklamáni, že po tolika opatřeních, které ve Spojených arabských emirátech udělali, ať už se to týká zákonů nebo spolupráce s nevládními organizacemi, po tom všem jsou ještě hnáni před soud," říká zástupce rodiny doktor Habib al-Mulláh.
Robotičtí žokeji
Ve Spojených arabských emirátech je zakázáno během velbloudích závodů využívat dětské žokeje už od roku 1993, ale dohled nad jeho dodržováním začal teprve před nedávnem.
Vládnoucí rodina také přišla s originálním řešením pro příští sezonu, která za několik dní začíná. Namísto žokejů budou velbloudy řídit na dálku ovládaní roboti.
Zdali se však tento moderní trend ujme, neví s jistotou nikdo.