Jsou příliš tiché, vysvětluje Francie srážku ponorek

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 2. 2009 13:15
Podmořská plavidla vydávají méně hluku než krevety, tvrdí ministr obrany
Francouzská jaderná ponorka Le Triomphant
Francouzská jaderná ponorka Le Triomphant | Foto: Reuters

Paříž - Den poté, co na veřejnost pronikla zpráva o srážce dvou jaderných ponorek v Atlantiku, ujistil francouzský ministr obrany, že za věcí není třeba hledat žádnou konspiraci.

"Nic se za tím neskrývá - Britové neloví francouzské ponorky a Francouzi nenahánějí ty jejich," řekl ministr Hervé Morin v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Canal+, z něhož citovala agentura Reuters.

"Máme co do činění s extrémně prostým technologickým problémem - jde o to, že ponorky jsou nevysledovatelné. Vydávají méně zvuku než krevety," dodal.

Informaci o tom, že počátkem února došlo ve vodách Atlantského oceánu ke srážce francouzské ponorky Le Triomphant a britského podmořského plavidla HMS Vanguard vybavených jadernými zbraněmi, přinesl v pondělí britský tisk.

Následně ji potvrdili i představitelé obou zemí. Za tím, že věc nebyla oznámena dříve, není podle Morina nutné vidět snahu incident zamlčet, ale čistě jen to, že si obě strany mohly vyměnit informace o srážce až poté, co se britská ponorka vrátila na základnu.

Koordinovat, koordinovat a zase koordinovat...
Koordinovat, koordinovat a zase koordinovat... | Foto: Reuters

Francouzské námořnictvo původně tvrdilo, že jeho ponorka utrpěla menší škody, když pod vodou narazila na neznámý objekt, pravděpodobně kontejner.

Jak Paříž, tak Londýn ubezpečily veřejnost, že při srážce nedošlo k žádnému jadernému ohrožení. Podle bezpečnostních analytiků, na něž se odvolávají tiskové agentury, nicméně nehoda mohla skončit katastrofou. Na palubě každého ze strojů vezoucích jaderné zbraně se v době srážky nacházelo přes sto členů posádky.

Podle Morina se podobným incidentům do budoucna zabrání nejlépe tím, že obě země budou více spolupracovat na plánování tras rutinních podmořských hlídek.

"Existují věci, které Francie a Británie mohou provádět společně. Jako jedno z možných řešení se nabízí úvaha o vytvoření zón pro hlídkování," uvedl Morin.

Francie a Británie mají v arzenálu po čtyřech ponorkách vybavených jadernými zbraněmi, které mají fungovat především jako odstrašující prostředek.

 

Právě se děje

Další zprávy