Horší než peklo. Novináři odkryli, jak Rusko při masakru přišlo o 300 elitních vojáků

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
21. 12. 2023 10:44
Ruská zpravodajská stanice BBC News a nezávislý ruský zpravodajský portál MediaZona provedly vyšetřování neúspěšného ruského útoku z listopadu 2022 na město Vuhledar. Ukrajinští obránci útok odrazili a způsobili okupantům velké ztráty. Reportáž se blíže zaměřila na osudy 155. brigády námořní pěchoty při jejím postupu do osady Pavlivka jižně od Vuhledaru.
Archivní záběry z města. | Video: Reuters

Příslušníci 155. brigády námořní pěchoty, které se přezdívá "černé barety", byli součástí předvoje ruské invaze na Ukrajinu. Patří také mezi vojáky obviněné z hromadného vraždění ukrajinských civilistů v Kyjevské oblasti ve městě Buča. Jednotka, která byla součástí ruské Tichomořské flotily, patřila mezi elitní formace vyslané na podporu toho, co Rusové považovali za snadné vítězství, píše server Newsweek.

Příslušníci jednotky tehdy popisovali boje v okolí Vuhledaru jako "horší než peklo" a kritizovali "průměrnost" svých velitelů. "Za čtyři dny jsme ztratili asi tři sta lidí. Skončili buď mrtví, zranění nebo nezvěstní. Přišli jsme i o půlku našeho vybavení," stálo v jednom z dopisů od mariňáků. 

Novinářům ze serveru BBC a MediaZona se podařilo identifikovat člena jednotky, který byl v prosinci 2022 prohlášen za nezvěstného. Matce Ramaze Gorgadze se podařilo vojáka najít ve městě Volnovacha, jihovýchodně od  Vuhledaru. Muž zemřel po útoku bezpilotního letounu. Zpráva BBC přirovnala ruskou útočnou operaci k "mlýnku na maso".  

V dopise adresovaném guvernérovi Primorského kraje na ruském Dálném východě, kde sídlí velitelství 155. námořní jednotky, obvinili mariňáci generála Rustama Muradova a generálmajora Suchraba Achmedova z krveprolití. "Jak dlouho budou takoví průměrní lidé jako Muradov a Achmedov plánovat vojenské operace kvůli svým zprávám a oceněním za cenu životů tolika lidí? O nic se nestarají, jen aby se ukázali. Nazývají lidi masem," stálo v psaní. 

Porážka u Vuhledaru vyvolala v Rusku pobouření. Byla totiž už několikátým neúspěchem okupantů v řadě. "Situace v Pavlivce se už několik dní projednává na nejvyšší úrovni. Krev teče dál," vzkázal tehdy v příspěvku na sociální síti Telegram redaktor pracující pro ruskou státní televizní a rozhlasovou společnost Alexandr Sladkov. 

Od zhroucení ofenzivy na Kyjev v první polovině roku 2022 se ruské útočné operace na Ukrajině vyznačovaly převážně pomalu se pohybujícími pěšími formacemi, podporovanými dělostřeleckou silou. Tento přístup vedl k masivním ztrátám na straně Ruska, ale i Ukrajiny.

Krvavá taktika ale stabilizovala frontu ve prospěch Moskvy a donutila Ukrajinu nasadit značné množství sil do míst, jako jsou východní města Bachmut a Avdijivka, kde vojska Kremlu dosud útočí. 

Rusko podle zjištění deníku The New York Times přišlo na Ukrajině už o 300 tisíc vojáků. Jsou mezi nimi těžce zranění a mrtví, kterých má být na 120 tisíc.

Svět s obavami sleduje obří zbrojení Ruska. Expert popsal, jaké to bude mít dopady (19. 12. 2023)

Spotlight News - Libor Jelen | Video: Aktuálně.cz, Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy