Brusel - Stávající předseda Evropské komise José Manuel Barroso rozjel kampaň na podporu znovuzvolení do čela této instituce. Jeho šance na zvolení jsou vysoké, ale přesto bude potřebovat hlasy z frakcí, které se zatím staví proti jeho kandidatuře.
Na pomoc k přesvědčování jednotlivých frakcí si Barroso nosí čtyřicetistránkový dokument, jenž obsahuje priority na další funkční období. Mezi ty nejpřednější patří boj s ekonomickou krizí a posílení Evropské unie (EU) jako takové.
"Následující měsíce a roky určí, jak rychle se dokážeme z krize 'vyléčit' a do jaké míry dokážeme (EU) ovlivnit formování nového světového pořádku," řekl Barroso minulý týden, když oficiálně představil svůj politický program.
Pod jeho vedením se komise se bude v příštích letech snažit podněcovat v Evropě "podnikatelského ducha", nastaví udržitelný růst a zreformuje kvóty pro rybolov. V otázce boje proti klimatickým změnám chce také zahájit "velkou kampaň" za přijetí lepších norem.
Tento bývalý portugalský premiér by také rád prosadil větší finanční regulaci a přísnější dohled komise nad utrácením veřejných prostředků.
Sběr hlasů
Barroso má v tuto chvíli jistou podporu lidovců (EPP), kteří v červnových volbách získali 265 křesel ze 736. Dnes ráno na svou stranu získal i Evropské konzervativce a reformisty (ECR - sem patří poslanci ODS), byť někteří poslanci z této nově utvořené skupiny jsou proti přijetí Lisabonské smlouvy.
Proti Barrosově zvolení se otevřeně staví Zelení, kteří na jaře vedli kampaň "Nevolte Barrosa!". Žádně hlasy nejpíše nezíská ani u euroskeptiků ze skupiny Evropa svobody a demokraci a u krajní levice (kam patří i čeští KSČM).
Mezi nerozhodnuté "voliče" zatím patří evropští Socialisté (PES), kteří mají výhrady k datu volby.
Nové ambice
Během svého pětiletého období si Barroso vysloužil přezdívku "Mr. Nice". Jeho kritici mu totiž vyčítají, že se vždy snažil být za dobře se všemi, zejména s velkými státy EU. Během své právě probíhající kampaně Barroso nezapomíná poznamenat, že v tomto ohledu má "nové ambice".
Evropské frakce tento čtvrtek rozhodnou o tom, kdy se volba nového předsedy bude konat. Zatím jsou ve hře dva scénáře: 16. září nebo až po irském referendu o Lisabonské smlouvě, které se bude konat 2. října.
Pokud Barroso nezíská dostatečnou podporu do konce září, je podle francouzského tisku připraven Barrosa v kandidatuře nahradit francouzský premiér François Fillon.