José Ramos-Horta přežil svou smrt a vyzval ke smíru

pav
4. 3. 2008 16:05
Prezident Východního Timoru odpustil atentátníkovi
Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007
Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007 | Foto: Reuters

Dili - Prezident Východního Timoru, jedné ze dvou převážně katolických zemí v Asii, José Ramos-Horta sice možná před časem rozhněval církevní představitele, když se nechal rozvést, teď ale dokázal, že mu o křesťanských hodnotách nikdo kázat nemusí.

Stejně jako kdysi papež Jan Pavel II., odpustil také nositel Nobelovy ceny míru za rok 1996 muži, který se jej pokusil zabít.

Na rozdíl od papeže ale Ramos-Horta svého vrchního atentátníka v cele navštívit nemůže - vůdce vzbouřených vojáků Alfredo Reinado, který stál minulý měsíc v čele útoku na prezidentovu rezidenci, při akci sám zemřel.

ČTĚTE VÍCE: Východotimorský prezident je po atentátu v komatu

Prezident, jenž po atentátu strávil jedenáct dní v umělém spánku a prodělal několik náročných operací, svá slova o odpuštění podpořil i činy a požádal vládu, aby zaopatřila Reinadovu rodinu.

José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu
José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu | Foto: Reuters

Na tiskové konferenci v Dili o tom informoval jeho zplnomocněný zástupce, úřadující prezident Fernando Lasama, který o víkendu Ramose-Hortu navštívil v nemocnici v australském Darwinu.

"Prezident zároveň vyzval všechny své spoluobčany, ať ukončí násilnosti v zemi," dodal podle agentury Reuters Lasama, který také uvedl, že prezident se ze svých těžkých zranění (průstřel břicha a plíce) úspěšně zotavuje, ale potrvá prý ještě nejméně měsíc, než se bude moci vrátit do úřadu.

Někteří ze 17 vzbouřenců, na něž byly po útoku vydány zatykače, už se úřadům vzdali.  Bývalý armádní poručík Gastao Salsinha, který se postavil do čela skupiny rebelů místo zabitého Reinada, mezi nimi však není.

Východotimorská vláda je odhodlána v honu na vzbouřence pokračovat, dokud všichni z nich nesloží zbraně.

Jejich vzpoura propukla před necelými dvěma lety na protest proti propuštění asi třetiny příslušníků armády nejmladšího asijského státu, kteří stávkovali kvůli údajné diskriminaci ze strany velení.

Při vlně násilností, kterou to rozpoutalo, zahynulo několik desítek lidí a 150 000 dalších bylo nuceno uprchnout ze svých domovů. Pro spoustu Timořanů však Reinado, který se postavil do čela vzbouřenců, i tak zůstává hrdinou.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 52 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy