Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson čelí nepříjemným otázkám kvůli svému tvrzení, že podle britských expertů chemická látka použitá v Salisbury proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi pochází z Ruska.
V úterý to totiž popřel šéf výzkumného střediska v Porton Downu, podle něhož odborníci určili, že šlo o nervově paralytickou látku novičok, ale nebyli s to zjistit, odkud pochází. Tomuto přešlapu šéfa britské diplomacie dnes věnují pozornost hlavní britská média.
Johnson se navíc v této souvislosti dostal pod tlak, aby vysvětlil, zda se pozice vlády v záležitosti změnila poté, co byl vymazán tweet ministerstva zahraničí obviňující z útoku na Skripala Moskvu.
Ministr před dvěma týdny v rozhovoru poskytnutém německé stanici Deutsche Welle na otázku, proč věří, že látka použitá v Salisbury pochází z Ruska, odpověděl: "Když se podívám na důkazy, mám tím na mysli lidi z laboratoře v Porton Downu…" Dodal, že tamní experti mají vzorky této látky a že jsou si "naprosto jistí".
Šéf britského armádního výzkumného střediska v Porton Downu Gary Aitkenhead v úterý stanici Sky News řekl, že experti této laboratoře určili, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti Skripalovi a jeho dceři byl novičok. Zároveň však přiznal, že nebyli schopni prokázat, zda byla vyrobena v Rusku.
Novičok je podle informací médií nervově paralytická látka vyvinutá v Rusku, respektive v bývalém Sovětském svazu. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země včetně Česka na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.