Jiný pohled na omikron. Lékařka z JAR mírní obavy a popisuje odlišné příznaky

Video ČTK mk Video, ČTK, mk
29. 11. 2021 12:46
Varianta omikron v minulém týdnu vzbudila obavy po celém světě. Řada států uzavřela své hranice a zpřísnila restrikce. Během víkendu Světová zdravotnická organizace upozornila na to, že i když nová varianta vypadá znepokojivě, na závěry je ještě brzo. Jiný pohled na omikron nabídla lékařka Angelique Coetzeeová, která má z JAR s novou variantou osobní zkušenost. Podívejte se na video.
Život v pandemii - Osobní zkušenost s variantou omicron | Video: Reuters

Coetzeeová v rozhovoru, který nabídla agentura Reuters, popisuje odlišné příznaky u pacientů nakažených nově objevenou variantou. Podle lékařky jsou mírnější než u varianty delta, která v současnosti globálně převládá a v řadě evropských zemí i přes očkování způsobuje větší problémy než loni.

WHO podle svých slov nyní pracuje s technickými odborníky, aby pochopila potenciální dopad této varianty na současná opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, včetně vakcín. Zatím nejsou informace, které by naznačovaly, že příznaky spojené s variantou omikron se liší od příznaků jiných variant, jak tvrdí Coetzeeová.

"První hlášené infekce byly mezi univerzitními studenty - mladšími jedinci, kteří mají tendenci mít mírnější průběh nemoci - ale pochopení úrovně závažnosti varianty omikron bude trvat od několika dnů po několik týdnů," uvedla WHO.

Varianta omikron byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice na začátku tohoto měsíce. Mnoho zemí kvůli nové variantě zakázalo lety do JAR a z ní, což rozzuřilo představitele země. Mnozí Jihoafričané mají pocit, že jsou trestáni za svoji transparentnost a usilovnou práci při sledování způsobu mutace viru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy