JFK - život a smrt
- John Fitzgerald Kennedy byl 35. prezidentem USA.
- Jediný prezident v historii USA, který se hlásil ke katolické církvi a poslední demokratický kandidát ze severních států, který byl zvolen za prezidenta.
- Jeho život ukončil atentát 22. listopadu 1963 na Elm street v Dallasu ve státě Texas. Za vraha byl oficiálně uznán Lee Harvey Oswald, který byl krátce po atentátu také zastřelen.
- Kolem jeho smrti však panuje celá řada dohadů a konspiračních teorií.
Prezidentský pár je na něm v koloně vozů zachycen asi 90 vteřin před osudnými výstřely.
Amatérské záběry pořízené Georgem Jefferiesem na barevný film velmi zřetelně ukazují Kennedyovu manželku Jacqueline a agenta tajné služby Clinta Hilla, který po výstřelech skočil do auta s prezidentem a jel s ním až do nemocnice.
Konspirační teorie
Během čtyřicetivteřinového filmu je také vidět vyhrnuté prezidentovo sako, což bude zajímat především zastánce teorie, podle níž bylo za Kennedyho vraždou spiknutí.
Tito lidé upozorňují na skutečnost, že stopy po kulkách na saku se nekryjí přesně s průstřely těla, a vyvozují z toho, že na Kennedyho byly vypáleny víc než jen tři střely.
Film končí záběry z následujícího dne, na nichž je zachycen sklad učebnic, z jehož šestého patra vrah Lee Harvey Oswald 22. listopadu 1963 střílel.
Dar pro muzeum
Právě v této budově se nyní nachází muzeum, které materiály z doby, kdy byl Kennedy v úřadě, a dokumenty vztahující se k atentátu shromažďuje.
"Víme, že kolona jela rychlostí mezi 19 a 24 kilometry v hodině, takže jsem mohl vypočítat, jak dlouho před vraždou byly tyto záběry pořízeny, řekl kurátor muzea Gary Mack.
Podle něj je podobných dosud nezveřejněných snímků či fotografií celá řada. Ulici, jíž kolona s Kennedym v roce 1963 projížděla, totiž lemoval dav 150 tisíc lidí s fotoaparáty či kamerami v rukou.
Snímky nevyhazujte!
"Každý, kdo natočil prezidentskou kolonu před atentátem, si myslí, že jde o bezcennou věc. Pro historiky jsou však všechny fotografie a filmy důležité, protože mohou v budoucnosti odpovědět na další otázky," tvrdí Mack. Na pamětníky této tragické události proto apeluje, aby "nové důkazy" o atentátech nevyhazovali.
- Film NAJDETE ZDE - na stránkách muzea v Dallasu.
George Jefferies o filmu mlčel více než 40 let. Zmínil se o něm až svému zeti Waynu Grahamovi. Oba se pak shodli, že film darují muzeu.
Nejznámější film zachycující vraždu Kennedyho pořídil také jeden z přihlížejících - Abraham Zapruder.