Jezuité vybírají svého černého papeže

rst
9. 1. 2008 12:50
Volbu hlavy katolického řádu provází starý rituál

Řím - Ve Vatikánu se tento týden znovu volí papež. Tentokrát však nejde o nástupce Benedikta XVI. Přes 220 delegátů z celého světa vybírá novou hlavu Tovaryšstva Ježíšova čili jezuitského řádu.

Vrchnímu jezuitovi se říká "černý papež". A i když tentokrát celý křesťanský svět nebude čekat na obláčky bílého dýmu, starodávný jezuitský rituál volby také oplývá jistým tajemnem.

Černý papež, jak se mu přezdívá kvůli barvě jeho prosté sutany, je nejvlivnější osobou největšího, nejprestižnějšího a také nejkontroverznějšího katolického duchovního řádu.

Černý papež stále žije

I když se už mnoho staletí - stejně jako papež "bílý" - volí do této funkce na doživotí, tentokrát je vše jinak.

Zatím ještě současný
Zatím ještě současný | Foto: jesuit.org

Černý papež totiž stále žije. Je jím devětasedmdesátiletý otec Peter-Hans Kolvenbach, který však obdržel od papeže Benedikta XVI. povolení odstoupit ze zdravotních důvodů.

Bělovlasý Holanďan s bradkou zastával tuto funkci už od roku 1983 a mezi jezuitskou komunitou je respektován za to, že dokázal řád vyvést z jednoho z nejtěžších období jeho 468leté historie.

Kolvenbachův charismatický předchůdce, z Baskicka pocházející Pedro Arrupe, měl mnoho konfliktů s minulým papežem Janem Pavlem II. Ten byl přesvědčen, že se řád stává až moc nezávislým, levicovým a politickým, a to hlavně v Jižní Americe.

Když Arrupeho na počátku 80.let postihla mozková mrtvice, papež vyzval osobně delegáty, aby zajistili, že se řád už nebude dále politizovat. Tento krok tehdy několik jezuitů nazvalo "papežským stanným právem".

...a jeho
...a jeho | Foto: Reuters

V šedesátých letech měl mužský řeholní řád, založený svatým Ignácem z Loyoly v roce 1540, po celém světě asi 36.000 členů. V současné době v něm nepůsobí ani 20.000 mužů.

Hlavním posláním řádu - vedle šíření slávy Boží - je vzdělávání dětí z rozvojových zemí, pomoc uprchlíkům a další sociální aktivity.

Tajná volba

Zvolení Kolvenbachova nástupce se očekává někdy během příštího týdne, po několika dnech modliteb a také po tzv. "murmuratiu", neboli mumlání delegátů o tom, kdo by měl být příštím černým papežem.

Čtěte také: Papež vystěhuje jezuitské astronomy. Nerozumí si s nimi

Podle odhadů některých katolických médií bude nový "otec generál" pocházet z rozvojového světa, neboť hlavně vtam se v současné době projevuje vliv řádu nejvíc.

Poté, co bude černý papež zvolen, nesmí nikdo z delegátů opustit místnost do té doby, než bude se jménem obeznámen papež Benedikt XVI. Tradice totiž vyžaduje, aby se jméno černého papeže jako první dozvěděl papež "bílý".

Volby ve Vatikánu se účastní i český jezuitský provinciál František Hylmar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy