Papež vystěhuje jezuitské astronomy. Nerozumí si s nimi

man
8. 1. 2008 6:38
Názory na důvod stěhování se rozcházejí
Papež Benedikt XVI. žehná davu 25.prosince na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
Papež Benedikt XVI. žehná davu 25.prosince na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Řím - Jezuitští astronomové, kteří mnoho desítek let působili současně ve službách vědy i Vatikánu v papežově letním sídle Castel Gandolfo, odcházejí.

Zůstanou sice v prostorách rezidence, ale bude jim přidělena zatím nevyužívaná budova vzdálená od paláce.

Vatikánská astronomická observatoř, takzvaná Specola Vaticana, působila v paláci od roku 1935. Proč nyní končí?

Italský deník Corriere della Sera s odvoláním na vatikánské zdroje napsal, že současný papež Benedikt XVI. chce mít v paláci více prostoru na práci a přijímání návštěv.

Navíc si údajně s vědci a astronomy "tolik nerozumí" jako jeho přechůdce Jan Pavel II. Dlouholetý ředitel observatoře otec James Coyne opustil funkci v srpnu 2006 údajně kvůli sporům s Benediktem.

Foto: Reuters

Současný papež je známý negativním postojem k éře osvícenství a změnám, které přinesla. Včetně některých vědeckých závěrů.

To podle některých znalců Vatikánu vyvolalo spor mezi hlavou katolické církve a astronomy.

Samotní jezuitští vědci ale popírají, že by měli s Benediktem neshody. Přestěhují se prý do větších a lepších prostor, kde se jim bude lépe pracovat.

"Bude to pro nás lepší, získáme více místa. Palác v Castel Gandolfo je sice nádhernou budovou z 15. století, ale v zimě byl chladný a v létě tam zase bylo příliš velké horko. Na čtrnáct lidí jsme měli k dispozici jen jednu sprchu," uvedl jezuita Guy Consolmagno pro agenturu Catholic News Service.

DÁLE ČTĚTE: Papež městu a světu: Oteplování vyhání lidi z domovů

O přestěhování observatoře z Vatikánu do rezidence v Castel Gandolfo rozhodl papež Pius XI. v roce 1935 se stejným oficiálním zdůvodněním. Aby měli vědci více místa a pohodlí.

 

Právě se děje

Další zprávy