Papež vystěhuje jezuitské astronomy. Nerozumí si s nimi

man
8. 1. 2008 6:38
Názory na důvod stěhování se rozcházejí
Papež Benedikt XVI. žehná davu 25.prosince na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
Papež Benedikt XVI. žehná davu 25.prosince na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Řím - Jezuitští astronomové, kteří mnoho desítek let působili současně ve službách vědy i Vatikánu v papežově letním sídle Castel Gandolfo, odcházejí.

Zůstanou sice v prostorách rezidence, ale bude jim přidělena zatím nevyužívaná budova vzdálená od paláce.

Vatikánská astronomická observatoř, takzvaná Specola Vaticana, působila v paláci od roku 1935. Proč nyní končí?

Italský deník Corriere della Sera s odvoláním na vatikánské zdroje napsal, že současný papež Benedikt XVI. chce mít v paláci více prostoru na práci a přijímání návštěv.

Navíc si údajně s vědci a astronomy "tolik nerozumí" jako jeho přechůdce Jan Pavel II. Dlouholetý ředitel observatoře otec James Coyne opustil funkci v srpnu 2006 údajně kvůli sporům s Benediktem.

Foto: Reuters

Současný papež je známý negativním postojem k éře osvícenství a změnám, které přinesla. Včetně některých vědeckých závěrů.

To podle některých znalců Vatikánu vyvolalo spor mezi hlavou katolické církve a astronomy.

Samotní jezuitští vědci ale popírají, že by měli s Benediktem neshody. Přestěhují se prý do větších a lepších prostor, kde se jim bude lépe pracovat.

"Bude to pro nás lepší, získáme více místa. Palác v Castel Gandolfo je sice nádhernou budovou z 15. století, ale v zimě byl chladný a v létě tam zase bylo příliš velké horko. Na čtrnáct lidí jsme měli k dispozici jen jednu sprchu," uvedl jezuita Guy Consolmagno pro agenturu Catholic News Service.

DÁLE ČTĚTE: Papež městu a světu: Oteplování vyhání lidi z domovů

O přestěhování observatoře z Vatikánu do rezidence v Castel Gandolfo rozhodl papež Pius XI. v roce 1935 se stejným oficiálním zdůvodněním. Aby měli vědci více místa a pohodlí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy