Jezídka pátrá po svých sestrách. Nejmladší bylo devět let, když ji islamisté unesli

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 10. 2022 21:22
Osm let uběhlo od genocidy jezídů na severu Iráku rukou takzvaného Islámského státu (IS). Mladé ženě jménem Hanífa se podařilo uniknout ze zajetí teroristů. Dodnes ale hledá své tři sestry, které islamisté spolu s tisíci dalších jezídských žen a dívek v roce 2014 zajali, aby jim sloužily jako manželky, sexuální otrokyně, případně i sebevražedné atentátnice. Té nejmladší nebylo ani devět let.
Jezídé na útěku před Islámským státem v roce 2014.
Jezídé na útěku před Islámským státem v roce 2014. | Foto: Reuters

V očích jezídských žen se zračí smutek, z jejich hlasu zní nepopsatelná bolest. Ve stanech uprchlických táborů, rozesetých v kopcích severního Iráku, panuje tíseň. Obývají je hlavně starci a opuštěné ženy s dětmi, kteří přežili brutální počínání teroristické organizace Islámský stát.

Do jeho příchodu žilo v horách v okolí Sindžáru na severu Iráku půl milionu příslušníků této náboženské menšiny. Islamisté sem ale v roce 2014 vpadli, postříleli tisíce mužů a zajali tisíce žen a dívek. Odvlekli je do Mosulu a dalších měst, která IS ovládal, kde je drželi jako své manželky a otrokyně.

Na 360 tisíc jezídů před islamisty uprchlo a právě mezi nimi hledá mladá žena Hanífa své tři sestry. Její cestu po uprchlických táborech sleduje polská režisérka Hanna Polaková ve svém dokumentárním snímku Andělé ze Sindžáru, který je nově dostupný s českými titulky na HBO Max.

"Když ji unesli, bylo jí skoro devět let. Mám pocit, že jestli se mi ji nepodaří najít, nezvládnu to," říká Hanífa o své nejmladší sestře. Její matka a dvě další sestry našly azyl v Německu. Hanífa zůstala v Iráku a s pomocí kurdského bojovníka chce vypátrat a vysvobodit zbývající tři sestry. Možná je stále drží islamisté.

Sindžár je pro jezídy posvátné pohoří. Rozkládá se na severu Iráku od Mosulu až k hranicím Sýrie. Na jeho úpatí leží stejnojmenné město, které mělo ještě v roce 2013 skoro 90 tisíc obyvatel. Dnes v těchto posvátných horách leží zničené a opuštěné vesnice i města, masové hroby a uprchlické tábory.

"Tady je zmasakrovali, protože odmítli přijmout islám," popisuje Hanífin kurdský pomocník masové vyvraždění jedné z místních vesnic. "Všechny ženy byly oblečené v bílé," vzpomíná.

Jezídové považují své náboženství za vůbec nejstarší na světě. Mísí se v něm řada vlivů, včetně prvků islámu, křesťanství či zoroastrismu, což je starověké náboženství, které vzniklo dříve než islám. Stovky let čelí pronásledování, radikální muslimové označují jejich učení za satanské.

Když v roce 2014 IS obsadil sever, schylovalo se ke genocidě jezídského lidu. Zvěrstva, kterých se bojovníci IS dopouštěli na civilistech, plnila novinové titulky i televizní zprávy po celém světě. Mezinárodní organizace volaly po konci násilí. Americká armáda podnikala nálety ve snaze osvobodit sever Iráku od IS, a vyslala dokonce vojáky na ochranu jezídů. 

Islamisté zaváděli právo šaría, zotročovali ženy a vraždili muže. S jezídskými dívkami obchodovali, prodávali si je mezi sebou, občas je nabízeli za výkupné. Mnoho dívek se dostalo na svobodu právě tak, že za ně jejich rodina zaplatila desítky tisíc dolarů.

Hanífa ve filmu objíždí tábory a neustále si nabíjí telefon. Vyjednává obchod s bojovníkem IS, který údajně drží jednu z jejích sester a nabízí její svobodu za 30 tisíc amerických dolarů (v přepočtu 671 tisíc korun). Spojení se ale ztrácí, muž přestává odpovídat, telefonní číslo nefunguje.

Žena také mluví s ostatními jezídkami, které se dostaly ze zajetí. Skládá dohromady příběhy svých sester, které naposledy viděla před osmi lety. Na mobilu ukazuje jejich fotky.

Devítiletá Wadha byla ještě dítě, teď je jí 17 let. Pokusila se někdy uprchnout? Přežila?

V Sindžáru dnes přežívají v uprchlických táborech jezídé s pocitem, že na ně svět zapomněl. Mosul osvobodily irácké jednotky v roce 2017. Spousta dívek se ale domů dosud nevrátila. Jejich příbuzní po nich, stejně jako Hanífa, pátrají, shánějí peníze na jejich vykoupení. A stejně jako Hanífa se snaží s prožitým traumatem dál žít.

Kdo jsou jezídové?

Etnická a náboženská skupina, jejímiž příslušníky jsou především iráčtí Kurdové. S nimi sdílí i jazyk, ovšem liší se náboženstvím, které vyznávají. Jezídové žijí především na severu Iráku, menší komunity se nacházejí také v Sýrii nebo v Turecku.

Náboženství: Často jsou považování za tajnou islámskou sektu, ale ve skutečnosti se v jejich náboženství mísí kromě islámu také prvky hinduismu, judaismu, šamanismu, křesťanství a zoroastrismu.

Původ: Pocházejí původně z Íránu, přesouváním se na západ přebírali postupně prvky různých náboženství. Jezídové o sobě tvrdí, že jsou nejstarším náboženstvím na světě.

Pronásledování: Jezídové byli stovky let pronásledováni muslimy, kteří považují jejich učení za satanské. Situace se vyhrotila v roce 2014, kdy na území, které obývají, vtrhl Islámský stát. Stovky dívek a žen padly do otroctví a ty, které utekly nebo byly osvobozené, si nesou stigma "nevěst islamistů".

 

Právě se děje

Další zprávy