Jezero po 40 letech vydalo vraky aut se šesti těly

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2013 19:21
Auta nalezená v oklahomském jezeře Foss Lake by mohla osvětlit dva případy zmizení.
Foto: REUTERS/Courtesy Laura Eastes/Daily Elk Citian

Oklahoma - Více než čtyři desítky let ukrývalo jezero v Oklahomě vraky dvou aut a v nich těla šesti lidí, jejichž osud byl až doteď neobjasněn.

Na zrezivělá torza automobilu z 50. let značky Chevrolet a Chevroletu Camaro z roku 1960 minulý týden během zkušebního průzkumu v jezeře Foss Lake nečekaně narazil sonar.

"Dává to velice dobrý a detailní obraz. S určitostí jsem věděl, že to jsou auta a že leží velice blízko vedle sebe," uvedl muž, který zařízení ovládal.

Server BBC uvedl, že identifikováno bylo dosud nejméně jedno z těl.

Nejprve se objevila jenom bota

Těla policie objevila, až když obě auta později vytáhla na břeh. Dlouho přitom vůbec nevěděli, co mohou uvnitř vraků nalézt. "Nemůžete vidět vůbec nic," řekl potápěč Darrell Splawn, který auta prozkoumával.

"V podstatě prostě jdete dolů a osaháváte vše rukama," dodal s tím, že nejprve našel jenom botu. "Mohla to být jenom bota, ale když jsme auta vytáhli na břeh...bylo v nich vidět kosterní pozůstatky," uvedl Splawn.

Při dalším prohledávání dna potapěč objevil lebku a několik kostí. 

Indiánská princezna

Podle policistů novější z vozů patrně patřil šestnáctiletému Jimmymu Williamsovi, který se se svými dvěma přáteli ztratil 20. listopadu roku 1970. Auto nevlastnil ani týden.

Spolu s osmnáctiletými Thomasem Riosem a Leah Johnsonovou tehdy podle jejich přátel tvrdili, že jedou na fotbalový zápas. Podle některých výpovědí ale možná šlo pouze o zástěrku a trojice mířila na lov.

Podle informací serveru CNN byla Johnsonová údajně potomkem legendárního indiánského náčelníka Sedícího býka, který v roce 1876 bojoval proti generálu Castrovi v bitvě u Little Big Hornu. Říkali jí "indiánská princezna".

Druhý Chevrolet by mohl ukrývat těla ženy a dvou mužů, kteří zmizeli i se svým zeleným autem dokonce o něco dříve, v dubnu 1969.

Auto by mohlo objasnit zmizení dědečka Debbie McManamanové Johna Alva Portera, která věří, že právě on mohl sedět ve druhém voze.

McManamanová přitom jezero dobře zná, často k němu chodívala s dětmi. Jedno z nich se jí prý dokonce kdysi zeptalo, zda by dědeček nemohl být právě v jezeře. Její odpověď údajně zněla: "Možná, že je právě tam."

15 metrů od břehu

Auta spočívala v hloubce kolem 3 a půl metrů asi 15 metrů od příbřežního kotviště. Server CNN ale upozornil, že v současnosti je hladina jezera kvůli období sucha přibližně o čtyři metry nižší.

Podle místního šerifa Bruce Peoplese není překvapením, že jezero auta ukrývalo několik desítek let. "Je to typické jezero západní Oklahomy s nánosy bahna. V příhodné dny je viditelnost pouze šest až dvanáct palců," dodal.

"Je to uzavření pro rodiny, které si už nadále nemusí lámat hlavu nad tím, co se stalo s jejich milovanými a to je samozřejmě i jeden z důvodů, proč prošetřujeme, zda tu nedošlo ke zločinu," řekl šerif.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy