Jezero po 40 letech vydalo vraky aut se šesti těly

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2013 19:21
Auta nalezená v oklahomském jezeře Foss Lake by mohla osvětlit dva případy zmizení.
Foto: REUTERS/Courtesy Laura Eastes/Daily Elk Citian

Oklahoma - Více než čtyři desítky let ukrývalo jezero v Oklahomě vraky dvou aut a v nich těla šesti lidí, jejichž osud byl až doteď neobjasněn.

Na zrezivělá torza automobilu z 50. let značky Chevrolet a Chevroletu Camaro z roku 1960 minulý týden během zkušebního průzkumu v jezeře Foss Lake nečekaně narazil sonar.

"Dává to velice dobrý a detailní obraz. S určitostí jsem věděl, že to jsou auta a že leží velice blízko vedle sebe," uvedl muž, který zařízení ovládal.

Server BBC uvedl, že identifikováno bylo dosud nejméně jedno z těl.

Nejprve se objevila jenom bota

Těla policie objevila, až když obě auta později vytáhla na břeh. Dlouho přitom vůbec nevěděli, co mohou uvnitř vraků nalézt. "Nemůžete vidět vůbec nic," řekl potápěč Darrell Splawn, který auta prozkoumával.

"V podstatě prostě jdete dolů a osaháváte vše rukama," dodal s tím, že nejprve našel jenom botu. "Mohla to být jenom bota, ale když jsme auta vytáhli na břeh...bylo v nich vidět kosterní pozůstatky," uvedl Splawn.

Při dalším prohledávání dna potapěč objevil lebku a několik kostí. 

Indiánská princezna

Podle policistů novější z vozů patrně patřil šestnáctiletému Jimmymu Williamsovi, který se se svými dvěma přáteli ztratil 20. listopadu roku 1970. Auto nevlastnil ani týden.

Spolu s osmnáctiletými Thomasem Riosem a Leah Johnsonovou tehdy podle jejich přátel tvrdili, že jedou na fotbalový zápas. Podle některých výpovědí ale možná šlo pouze o zástěrku a trojice mířila na lov.

Podle informací serveru CNN byla Johnsonová údajně potomkem legendárního indiánského náčelníka Sedícího býka, který v roce 1876 bojoval proti generálu Castrovi v bitvě u Little Big Hornu. Říkali jí "indiánská princezna".

Druhý Chevrolet by mohl ukrývat těla ženy a dvou mužů, kteří zmizeli i se svým zeleným autem dokonce o něco dříve, v dubnu 1969.

Auto by mohlo objasnit zmizení dědečka Debbie McManamanové Johna Alva Portera, která věří, že právě on mohl sedět ve druhém voze.

McManamanová přitom jezero dobře zná, často k němu chodívala s dětmi. Jedno z nich se jí prý dokonce kdysi zeptalo, zda by dědeček nemohl být právě v jezeře. Její odpověď údajně zněla: "Možná, že je právě tam."

15 metrů od břehu

Auta spočívala v hloubce kolem 3 a půl metrů asi 15 metrů od příbřežního kotviště. Server CNN ale upozornil, že v současnosti je hladina jezera kvůli období sucha přibližně o čtyři metry nižší.

Podle místního šerifa Bruce Peoplese není překvapením, že jezero auta ukrývalo několik desítek let. "Je to typické jezero západní Oklahomy s nánosy bahna. V příhodné dny je viditelnost pouze šest až dvanáct palců," dodal.

"Je to uzavření pro rodiny, které si už nadále nemusí lámat hlavu nad tím, co se stalo s jejich milovanými a to je samozřejmě i jeden z důvodů, proč prošetřujeme, zda tu nedošlo ke zločinu," řekl šerif.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy