Jezdit se bude vlevo. Po 30 letech první změna ve světě

Roman Gazdík
7. 9. 2009 17:41
Samoa se modlí a vyhlašuje tři dny bez alkoholu
Foto: Jaroslav Jiřička

Apia (Samoa) - Jaké to asi bylo pro řidiče Protektorátu Čechy a Morava, když 17. března 1939 museli poprvé vyrazit se svými vozy napravo místo dřívější levé strany?

Podobnou zkušenost dnes činí obyvatelé pacifické Samoy. Jen s tím rozdílem, že místo napravo budou od nynějška jezdit na levé straně vozovky.

Poprvé od roku 1977 tak některá ze zemí přistoupí k podobnému kroku. Tehdy to byl Jižní Jemen. O rok později tak ještě učinil japonský ostrov Okinawa, který se sjednotil se zbytkem země poté, co jej k přechodu napravo přinutila americká okupační správa.

Chaos versus ekonomika

Jako při každé podobné příležitosti jsou i na Samoe očekávány zmatky a dopravní nehody. Vláda nicméně argumentuje ekonomickými zřetely a dopravními předpisy v okolních státech, kde se také řídí vlevo.

Foto: Aktuálně.cz

Podle administrativy si nyní bude moci například mnohem více ze 180 tisíc obyvatel pořídit vlastní auto. A to díky importům ojetých vozů z Nového Zélandu, Austrálie a Japonska. Až dosud přitom museli kvůli volantu nalevo spoléhat na drahá auta z USA a Americké Samoy.

Podle editora deníku Samoa Observer Keniho Lesy jsou už nyní čtyři tisíce z celkem dvaceti tisíc samojských vozů přizpůsobeny provozu na levé straně vozovky. Polovina z nich byla dovezena během několika posledních měsíců.

„Změna strany vozovky při řízení přinese rozvoj a lepší životní podmínky pro všechny obyvatele Samoy," řekl nedávno premiér Tuilaepa Aiono Sailele Malielegaoi.

Poslední změny:

  • Švédsko (1967)
  • Island (1968)
  • Barma (1970)
  • Sierra Leone (1971)
  • Nigérie (1972)
  • Súdán (1973)
  • Ghana (1974)
  • Východní Timor (1976)
  • Jižní Jemen (1977)
  • Okinawa (1978)

„Přichází to ve správný čas," prohlásil pak v neděli v novozélandské televizi Tuilaepa, který se učil řídit nalevo v Londýně. „Trvalo mi to jen tři minuty a věděl jsem, jak s autem manévrovat."

Nová pravidla začnou platit od pondělních šesti hodin ráno místního času (19.00 SELČ) a vláda chce chaosu zabránit vyhlášením dvoudenního státního svátku a třídenním zákazem prodeje alkoholu.

Největší ostrovní církev, Kongregační křesťanská církev Samoy, chce navíc zajistit, aby se vše obešlo bez potíží, zvláštním požehnáním vysloveným v neděli. „Je to povinné - lidem musí být požehnáno, než dojde k této změně," prohlásil reverend Iutisone Salevao.

Nepřipravení řidiči?

Kritici zákona však tvrdí, že lidé na ostrově nejsou připraveni. Podle listu Samoa Observer se někteří řidiči autobusů rozhodli stávkovat. Požadují, aby jim vláda zaplatila přemístění dveří z pravé strany na levou, aby nemuseli pasažéři nastupovat z ulice. Podobně chtějí zaplatit i montáž volantu napravo.

Tento samojský autobus už má dveře předělané nalevo, volant však stále zůstává na původním místě.
Tento samojský autobus už má dveře předělané nalevo, volant však stále zůstává na původním místě. | Foto: Reuters

Objevily se i spontánní protesty a některé nové dopravní značky byly přemalovány na provoz na pravé straně vozovky. V dubnu proti vládnímu kroku demonstrovalo podle BBC v hlavním městě Apia 18 tisíc lidí, tedy desetina populace.

Odpůrci bojovali proti změně i právně. Jejich protest však minulý týden zamítl Nejvyšší soud. Celkové náklady uvedení zákona v praxi jsou odhadovány na 300 milionů dolarů.

Samoa se teď připojí k přibližně 34 procentům světové populace (převážně z bývalých britských kolonií), které jezdí nalevo.

Kromě ní se jezdí vlevo také ve Velké Británii, Irsku, na Kypru, Novém Zélandě, Srí Lance, Maltě, Jamajce, v Austrálii, Hong Kongu, Bhútánu, Singapuru, Bangladéši, Nepálu, Indii, Pákistánu, Malajsii, Jihoafrické republice, Thajsku, Indonésii, Východním Timoru, Japonsku, Papue Nové Guiney, Botswaně, Tanzanii, Keni, Ugandě, Malawi, Mozambiku, Zambii, Zimbabwe, Namibii, Surinamu, Guayaně a některých menších státech.

 

Právě se děje

Další zprávy