Jen jedinou věc si mozek pamatuje déle než vůni: smrad

jem
6. 11. 2009 15:00
Vědci přišli na to, proč pachy vyvolávají nejsilnější vzpomínky z dětství
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Tel Aviv - Nic nevyvolá tak intenzivní vzpomínku jako například zápach školní kuchyně či nemocniční dezinfekce. Izraelští vědci přišli na to, že se lidem čichové vjemy vrývají do paměti důkladněji než podněty ostatních smyslů.

Jde o to, že pokud je nějaký zážitek spojený s čichovým vjemem, mozek uloží vzpomínku jiným způsobem. Tato vzpomínka je pak intenzivnější a my jsme schopni si ji vybavit i po velmi dlouhé době. To vysvětluje, že si po celé roky pamatujeme vůni nějaké osoby, ale už si nejsme schopni vybavit, jak vypadala.

To, že jsou čichové vzpomínky silnější než ostatní, je již delší dobu obecně známo. Nová studie, ale ukazuje, že jsou vzpomínky spojené s vůní či zápachem rovněž daleko více spojeny s emočními zážitky.

V magazínu Current Biology byly publikovány výsledky pokusu s šestnácti dobrovolníky, na nichž bylo testováno, jak vznikají spojení mezi čichovou a zrakovou vzpomínkou. Každému z dobrovolníků byly postupně ukázány obrázky hrušky a houby. Při sledování obrázku dobrovolníci současně čichali vůně vyobrazených věcí. Po devadesáti minutách jim byly ukázány stejné obrázky, ale vůně byly vyměněny.

Zápach jen tak nezapomeneme

Po týdnu vědci zkoumali, kterou z asociací si dobrovolníci zapamatovali více. Pomocí magnetické rezonance zjistili, že když si dobrovolníci přičichli ke stejnému zápachu jako před týdnem, probudilo to oblast mozku zvanou hippocampus ke "zvláštní" aktivitě a vyvolalo silnou asociaci s obrázkem, který byl se zápachem spojen prvně. Obdobně to funguje s příjemnou vůní, ale nepříjemný zápach se nám do paměti vryje mnohem silněji, zjistili vědci.

Jeden z autorů výzkumu Dr. Yeshurun vysvětluje, že fakt, že mozek tvoří silnější vzpomínky, cítíme-li zápach, je z hlediska evoluce logické, pomáhá nám to vyvarovat se nebezpečí. Pomocí čichu jsme v dávných dobách poznávali jedovaté rostliny, zkaženou potravu, nebo cítili nepřátelé.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy