"Jejich rodiče se k nám obrátili zády." Děti dánských džihádistů nedostanou občanství

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2019 22:54
Děti dánských džihádistů, které se narodily na Blízkém východě, nebudou mít dánské občanství. Oznámila to ve čtvrtek dánská vláda po jednání s protiimigrační Dánskou lidovou stranou (DPP), na jejíž toleranci menšinový kabinet Larse Lökkeho Rasmussena spoléhá.
Žena bojovníka Islámského státu spolu se svým dítětem. Tábor Al-Alil, jižně od iráckého Mosulu. Snímek ze září roku 2017.
Žena bojovníka Islámského státu spolu se svým dítětem. Tábor Al-Alil, jižně od iráckého Mosulu. Snímek ze září roku 2017. | Foto: Reuters

"Oproti současným pravidlům děti, které se narodí (dánským občanům) v zónách, do nichž je nelegální vstupovat nebo v nich pobývat, neobdrží automaticky dánské občanství," uvedlo ve čtvrtek v prohlášení ministerstvo pro imigraci a integraci. "Jejich rodiče se k Dánsku obrátili zády, není důvod, aby se tyto děti staly dánskými občany," uvedla v prohlášení ministryně Inger Stöjbergová.

Kdy bude o příslušném návrhu zákona dánský parlament debatovat, zatím není jasné. Podle ministryně to ale bude jen formalita a podpora předlohy je předem daná. "Nedokážu si představit, že by ve Folketingu existoval někdo, kdo nechce chránit Dánsko," řekla Stöjbergová.

Již ve středu dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen uvedl, že dánské džihádisty, kteří by se ze Sýrie chtěli vrátit do vlasti, Kodaň přijme, i když lepší by bylo, kdyby bývali na Blízkém východě padli. To, že budou v dánském vězení, je podle něj ale stále lepší varianta, než aby svobodně cestovali.

V Dánsku je od roku 2016 trestné zapojit se do bojů v oblasti, kterou ovládá teroristická organizace. Za tento čin či pokus o něj bylo již v této severské zemi odsouzeno třináct lidí. Dánské zákony umožňují rovněž zbavit osoby odsouzené za tento trestný čin občanství, ovšem jen v případě, že mají ještě občanství jiného státu. Zatím se to stalo v devíti případech.

Podle ministra spravedlnosti Papeho Poulsena je v současnosti na území bývalého samozvaného chalífátu Islámského státu (IS) zhruba čtyřicet osob s vazbami na Dánsko. Deset jich je nyní ve vězení a očekává rozhodnutí o svém dalším osudu.

Od roku 2012 odešlo z Dánska do Sýrie a Iráku podle oficiálních údajů zhruba 150 lidí. Asi třetina z nich se už do země vrátila. Desítky jich v bojích padly. Přesný počet dětí dánských občanů na území kdysi ovládaném IS není znám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy